U knihovny s Petrem Bílkem č.30

Email Tisk PDF

 

U knihovny 29 2016Petra Dvořáková: Sítě. Příběhy (ne)sebevědomí. (Host 2016)

 

 


Tři psychologické případové studie dnešních žen. Detailistická konkrétnost je zajímavá a kultivované zpracování ji posouvá do nejvyšších pater současné české publicistické produkce. Autorka (1977) své hrdinky poznala velmi zblízka a prokázala netuctovou empatii. Například souboj jedné z žen s katolickou rigidností připomíná svou absurditou leccos z toho, co máme ve zvyku vyčítat islámu, ačkoli to máme doma. Životní pravdivost příběhů zasáhne čtenáře důrazněji než většina české fikční beletristiky vzpínající se k iluzorním výšinám uměleckosti a kreativního psaní. Pro Dvořákovou není text molo, na němž by producírovala své ego.

 

Daniel Glattauer: Dobrý proti severáku (Host 2010/ překlad Iva Kratochvílová)
Často se mě lidé ptají, co bych jim doporučil ke čtení ze současné knižní produkce. Váhávám, protože tuším jejich očekávání. Konečně jsem ale narazil na něco, co bych poradil bez rozpaků a výhrad. Rakušan Glattauer (1960) napsal novelu v e-mailech. Zaprvé reflektuje historicky bezprecedentní formu lidské komunikace a její psychologické důsledky. Zadruhé tak činí příběhem organicky vystavěným a plným vnitřního napětí. Zatřetí se mu dá závidět jemnost, s jakou se probírá paradoxními sklony psychiky. Ne, to není jen jiná verze románů v dopisech, tohle jsou nebezpečné známosti dvou anonymů. Objev zásadního dosahu.

 

Daniel Glattauer: Každá sedmá vlna (Host 2012/ překlad Iva Kratochvílová)
Pochopitelný ohlas předcházejícího mailového psaní přiměl autora k pokračování. Začínal jsem je číst s obavami, víme přece, jak většinou dopadají „dvojky". Efekt objevu po stránce formální zde pochopitelně již vychladl, o to důležitější bylo, jak si Glattauer poradí s vedením příběhu a jeho významovou vibrací. Nezklamal. Teprve tady si čtenář uvědomí, jak plastický může být rozhovor, když jeho partnery jsou kultivovaní lidé, jejichž „duše" k sobě pasují jako dílky puzzle. Viditelná, každodenní část jejich životů zůstává stranou jako něco nedůležitého, protože stěžejní je sdílení pocitů a myšlenek, dar blízkosti. Komunikace, která spojuje víc než sex.

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Pondělí, 08 Srpen 2016 13:24 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB