U knihovny s Petrem Bílkem č. 3

U knihovny 03 2016Pedro G. Ferreira: Nádherná teorie. Sto let obecné teorie relativity (Vyšehrad 2015/ překlad Jiří Langer)

 

 


Kdybychom měli dostatečně mocný mikroskop, prostoročas by pod ním vypadal jako pěna. To, co pokládáme za realitu, je jen hrubý a neúplný obraz nějaké základnější reality. Tohle netvrdí žádný zbloudilý mystik, ale atomový vědec Andrej Sacharov. Že ve vzdáleném vesmíru neplatí podobné fyzikální zákony, na jaké jsme si zvykli na Zemi, ví moderní věda od Einsteinova objevu, a to je teprve začátek všech neuvěřitelností, kterými autor, portugalský teoretický fyzik, čtenáře okouzlí. Myšlenka jednou zformulovaná si žije po svém bez ohledu na vůli svého původce, a to je začátek neuvěřitelných dobrodružství. Nebojte se této knížky.

 

Miloš Urban: Urbo Kune. Paralelní román (Argo 2015)
Impulzem ke zrodu knihy byl architektonický nápad vyprojektovat fantaskní voštinové město ve zbraslavském kamenolomu. Futuristickou vizi zalidňuje Urban puntičkářsky vyprávěným příběhem pražského antikváře a jeho prostřednictvím nám staví před oči i svůj názor na aktuální migrační tahy oblečený do scifi kabátu. Borgesem křtěná metafora knihovny trpí popisností a dějové prvky vypůjčené z akčních filmů si s logikou narace nejsou s to porozumět. Nejen postavy v úžasných bazénech, ale i autor občas šlape vodu. Text pro velmi trpělivé čtenáře odhodlané trpět bez odměny.

 

Jan ze Žatce: Oráč z Čech (Vyšehrad 1994/ překlad Jaromír Povejšil)
„Člověk je počat v hříchu, v mateřském lůně se sytí nečistou, nepopsatelnou břečkou, rodí se nahý a je obmazaný jako včelí úl, odpornost sama, nečistý výkal, nádoba s lejny, žrádlo pro červy, smrdutý záchodek, odporná putna pomyjí, páchnoucí mršina, plesnivá almara, bezedný žok, děravá mošna, bachoř, chtivý chřtán, smradlavá žumpa, džber čpící moče, škopek nechutností, klamlivý panák, raubířský hrad slepený z prachu, nedosytné vědro a obílený hrob." Sto let po Dantově Božské komedii vykroužil žatecký měšťan rétorickou figuru, kterou mu budou závidět misantropové všech věků. Další poklad německé literatury z Čech.

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Neděle, 31 Leden 2016 12:33 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB