U knihovny s Petrem Bílkem č.39

 

U knihovny 39x 2014Petr Hrbáč: Tancovačka na předměstí (Druhé město 2014)


Dadaisticko-surrealistické hříčky, etudy, nápady. Incipit povídky V hotelu: „Chtějte zápašné páteřní napřáhlo a vyorejte s ním deku!" Absurdita a jazyková hravost jako nejvlastnější téma. Močopudná chuť plodit neologismy se tu a tam vymyká racionální kontrole a bují. Záblesky satiry na jevy současného našeho společenského bytí autor (1958) kriticky nevyostřuje a opakovaně vyklouzne z každé pasti, kdybyste ho snad už už chtěli chytit za slovo. „Snění nepotřebuje poezii, neboť ji nezměrně přesahuje." Čtení vcelku a na jeden zátah přivolá spánek, občasné loky mohou pobavit a vyvolat vzpomínku na Weinera, Kafku, Hrycha nebo Fielda.

 

Marek Šindelka: Zůstaňte s námi (Odeon 2011)
Povídky prý dneska nikdo nečte, přesto je autoři píší. Proč? Je to rozcvička nebo fitko na rozhýbání mozku? Možná jim jde o to mít co číst v klubech kamarádům. Šindelkovy (1984) postavy většinou bloumají životem a vztahy s jakýmsi tichým podivením a otázkou, proč se věci dějí tak a ne jinak. Jako by se do reality musely teprve probudit nebo se zbavit úporné kocoviny. Dotykovými zvraty ve vyprávění mi autor připomněl jednu z Cortázarových technik. Důchodce před odsunem do starobince, agresivní kluk z rozvedeného manželství, hotel prázdný jako Kafkův Zámek, vyhořelý moderátor, bludný fabulátor a lékárnice. „Celé hodiny se nic neděje. Déšť zesílil. Změnil se v liják."

 

Petra Hůlová: Strážci občanského dobra (Torst 2010)
Pětadvacetiletá hrdinka vypráví o svém dětství v totalitě, pojednává o kontrarevoluci v imaginárním městě Krakově, líčí jeho devastaci a rozpad v kapitalismu, zůstává však věrná svým infantilním komunistickým vizím a školí armádu pionýráků, kteří nakonec násilně zaútočí na režim. Autorka se zlomyslnou pečlivostí vykresluje vlídnou a svůdnou tvář fanatismu, podepírá ho silnými argumenty zdravého selského rozumu. Vychutnává si lidový pohled na disidentství a etnickou problematiku soudobé české společnosti. Sardonický smích tohoto textu se baví lidskou neschopností unést svobodu. Hymnus na mastný prach apatie. 

Pavel Göbl: Penis pravdy 2012. Nejpokleslejší verze apokalypsy od časů Bible (Dauphin 2010)
Emil je rozvedený a nezaměstnaný horník, skočí z věžáku, ale nezabije se, protože smrt zmizela ze světa jako v oné pohádce. („Vy ste byl dycky smolař," povzdychl soucitně hospodský...) Spolu s přítelem Dušanem se tedy vydají smrtku hledat, bloudí putykami města nápadně podobného Krakovu u Hůlové. Trojku vyvrhelů doplní prostitutka Anděla. Autorovi (1967) se daří rozsvěcet pochmurnou a vychlastanou atmosféru textu nečekaně komickým využitím ostravského dialektu, slovenštiny a polštiny v kontrastu s bibličtinou. A jelikož svět nemá řešení, vysvobodí se nakonec smrt zavřená do starého bojleru a nastolí svou verzi míru a klidu po vší zemi.

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Pondělí, 24 Listopad 2014 11:17 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB