U knihovny s Petrem Bílkem č. 28


U knihovny 28 2014Milan Špůrek: Rozpomínání na konci věku (Galén 2013)


Autor (1938) je původní profesí geolog, ale text jeho vzpomínek šokuje šíří duchovního záběru. Vešly se do něj nejen sesuvy půdy, mineralogie a menhiry, ale také fotografování, koláže, psaní o historii a zejména astrologie. Avšak pozor! Tahle astrologie se nepodobá blábolivému věštění z ženských časopisů. Špůrek se jí obírá jako symbolickou soustavou podobností spojujících makrokosmos s lidským myšlením. Nabízí exotická pomyšlení a dobrodružné vazby i v notoricky známých oblastech, jako je třeba románská Praha. Čtenáře napadne nejedna výtka, ale pak zkrotne, o kom jiném by měl autor psát než o sobě, když jsou to jeho vzpomínky.

 

John Fowles: Mantisa (Rybka Publishers 1999/ překlad Petr Fantys)
„Moderní umělecká próza má pouze jediné téma: jak je obtížné psát moderní uměleckou prózu. Za prvé byl všeobecně přijat názor, že próza je jenom fikce, že může být jenom fikcí, že nikdy nebude ničím jiným než fikcí, a proto se vůbec nemá míchat do skutečného života nebo skutečnosti... Za druhé. Přirozeným důsledkem tohoto faktu je to, že psaní o próze se stalo daleko důležitější věcí než psaní prózy samotné. To je téměř nejlepší způsob, jak v dnešní době rozpoznat opravdového romanopisce. Ten nebude plýtvat časem, aby dělal špinavou práci jako automechanik a dřel se na papíře s montováním příběhů a postav." Na téhle báječné anglické ironii postavil Fowles (1926 až 2005) celý román hádek a souloží se spisovatelovou múzou. Je to kámasútra literární teorie.

 

Lenka Juráčková: Čemeřice (Literární salon 2014)
Reálie dnešního rodinného provozu odchytává čtyřicetiletá autorka v drobných lyrických básních, úspěšně se vyhýbá sentimentu, všednost v jejím podání přetéká citem, samozřejmost je jen zdánlivá, vědomí její křehkosti je stále přítomné. Dům, zahrada, pokoj, kuchyně, čekárna u lékaře, dějiště našich neobyčejných životů. Například báseň Nepomucká: „Pět kapek hvězd/ se sešlo k molu/do kláves noci/ v rokenrolu/ pošpacírovat ti po pupíku// po tobě je jak/ po moučníku."

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB