Na okraj

Poslancova zadnice a jiný bulvár

Poslancova zadnice a jiný bulvár

Neděle, 11 Listopad 2018 05:51 Petr Žantovský


V nepravidelných intervalech, ale vlastně téměř neustále se vrací otázka, kam až smí či může dojít voyerství, senzacechtivost a hyenismus bulvárních médií. Pravda, v posledních letech se už i samo slovo „bulvární" poněkud rozpíjí a jeho kdysi evidentní pokleslý obsah těžící z hodně nízkých pudů příslušné části publika přechází už skoro do médií všech, jistě ne ve stejné hojnosti výskytu, ale ve stejné míře pokleslosti. (na snímku Umberto Eco)

Vládnou nám média?

Vládnou nám média?

Neděle, 04 Listopad 2018 06:06 Petr Žantovský


Pesimisté (realisté?) celého světa se už dlouho shodují na tom, že skutečná, hmatatelná realita se pomalu či rychleji mění, ustupuje a přenechává své místo realitě vymyšlené, virtuální, vytvářené ponejvíce médii. Média diktují témata, nastolují agendu, často si prostě jen bohapustě vymýšlejí, ale i výmysl, je-li vnucen veřejnosti dostatečně masově, stává se skutečností a ovlivňuje další běh událostí. Tomu se tedy říká prý médiokracie.

Pravda nestárne

Pravda nestárne

Sobota, 27 Říjen 2018 06:07 Petr Žantovský

Povolební čas, a to i ten letošní, provázený nekonečnou tahanicí o nové vlády ve městech a obcích, bývá příležitostí, nebo chcete-li záminkou, ke zpomalení běžného tempa, zastavení se u věcí, na které jindy nezbývá čas. Už proto, že do obecních dějin našinec raději (po špatné zkušenosti z minula) nestrká nos, a než by se v jednom kuse rozčiloval, proč věci na první pohled tak snadné dělají se tak komplikovaně, vyhledá první možnost k úprku od hlučícího davu.

Další óda na archiv

Další óda na archiv

Neděle, 21 Říjen 2018 05:53 Petr Žantovský

Už jsem na tomto místě před nedávnem pěl ódy na svůj archiv. Míval před lety podobu skladovaných výstřižků. Šanony plné pitomostí vyslovených či napsaných čelními hrdiny naší politické a mediální scény. Už cirka patnáct let má podobu digitální, která je podobně přehledná, ale praktičtější: vejde se do jednoho externího disku velikosti cigaretové krabičky. A do takové tu a tam sahám, abych se přesvědčil o oné pravdě v médiích ze všech pravd nejtrvalejší: že totiž hloupost je věčná a v zásadě neměnná, platí pro ni zákon zachování hmoty. A že když ji na jednom konci potlumíte, vyleze na konci opačném ještě posílena. Vyženete ji dveřmi, vrátí se oknem. Je tu s námi.

Času je málo a voda stoupá

Neděle, 14 Říjen 2018 05:54 Petr Žantovský

Některá témata se do veřejného diskursu neustále vracejí jako neodbytná, a jak se zdá, skoro i neléčitelná infekce. Například debata o veřejné službě v médiích. Laskavý čtenář si možná ještě vzpomene na tzv. televizní stávku v zimě roku 2000-2001, kdy se tamní zaměstnanci rozhodli vzít věci do svých rukou, vyhnali z ČT její regulérní vedení a vysílali pirátsky tak dlouho, až jim to parlament, s gatěmi svlečenými sto mil před brodem, laskavě legislativně posvětil. Tehdy řekl jistý Schwarzenberg nesmrtelnou větu: „Česká televize patří těm, kteří v ní pracují." Nesmrtelnost této věty si připomínáme od té doby neustále, a to zejména, avšak nejen tehdy, když si tu televizi zapneme a chvilku na ni s nelíčeným údivem hledíme.

Vítej, Josephe Overtone!

Sobota, 06 Říjen 2018 05:58 Petr Žantovský

Americký právník a sociolog Joseph Overton (1960 - 2003) vstoupil do dějin teorií tzv. Overtonových oken, která popisuje nenápadný, ba plíživý, řečeno dávnou terminologií, způsob, jak se z myšlenek ještě nedávno obecně zcela nepřijatelných stávají body k seriózní diskusi, a dokonce až k legislativním změnám. On to popisuje na vztahu k sexuálním minoritám, ale slavný je jeho hypotetický příklad, jak by společnost za určitých okolností, posilována úsilím politiků a s nimi spřízněných médií, byla ochotna tolerovat dokonce i kanibalismus. Celý vtip spočívá v posouvání hranic toho, co se říká, jak se to říká a jaká tabu přitom padají.

Žvanit je nebezpečné

Neděle, 30 Září 2018 06:05 Petr Žantovský

Pozorovat válku z bezpečí komentátorské židle je bezpečné. Rozhodně bezpečnější, než být skrčen v zákopu a ukrývat se před střelami jdoucími ze všech stran. To však neznamená, že analytik ve své pracovně, nebo žurnalista v přímé palbě má blíž k pravdě, dosáhne na skutečnost snadněji.

Nesnesitelná lehkost slov

Sobota, 22 Září 2018 06:07 Petr Žantovský

 

Moderní doba s sebou přináší neobyčejnou demokracii ve veřejném prostoru. Každý si říká, co chce, velice často (ba skoro většinou) i tehdy, když nemá co říct a mluví jen pro sám akt mluvení. Takový úkaz je nejčastěji k vidění třeba v Poslanecké sněmovně. Demokracie slov se však uplatňuje i subtilněji. Nejen tím, že je mluveno, ale hlavně tím, co je říkáno.

Žvanit je tak snadné

Sobota, 15 Září 2018 06:04 Petr Žantovský

Novinářstvo žije v permanentním stresu. Mnozí žurnalisté by rádi zasahovali do chodu dějin, ale je jim obvykle vyhrazeno jen místo v pokřikujícím parteru. Rádi by byli zbožňovanými elitami společnosti, ale zpravidla jsou opovrhovanými parazity užitečnými zejména k mediálnímu odstřelu ideového či osobního nepřítele. Chtěli by požívat obecné důvěry, chtěli by, aby jejich slovo mělo autoritu, cenu a sílu zákona, o němž se nepochybuje. A přitom se k názoru novináře obyčejně přihlíží jen tehdy, kdy jde o to zavrhnout všechny názory mylné, nesmyslné, či z jiných důvodů krajně nedůvěryhodné. Nedivte se pak novinářům, že mají psychické problémy.

strana 1 z 2

Petr Žantovský

P Žantovský foto Jiří SkupienPůvodní profesí novinář, dnes docent na VŠE v Praze. Napsal asi 15 knih 
rozhovorů s čelnými osobnostmi české politiky a kultury (V.Klaus, 
M.Zeman, O.Vávra, E.Urbanová, J.Poměšil atd.) a řadu prací z oblasti 
teorie a historie médií, zejména vztahu mezi médii a politikou po r. 
1989. Kromě toho je autorem beletristickým ( básnické sbírky a eseje mu 
vycházejí v ČR i slovensky v SR - je členem Slovenského centra PEN). V 
roce 2017 obdržel od prezidenta republiky Vyznamenání 1. stupně za 
zásluhy v oblasti kultury a školství.
(foto Jiří Skupien)

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB