Magické domkychodnik ilustraceV rámci letního putování jsem si v Dobrušce prohlédl i rodný dům Františka Vladislava Heka, potažmo Jiráskova literárního F. L. Věka. Bylo to v mém životě další obydlí, které jsem si návštěvně přidal k mnoha předchozím s podobně rodícím talentem.

 

 


Mám pro rodné domky slabost.


Obecně se soudí, že jejich výjimečnost je dána faktem, že se v nich narodil někdo pozoruhodný, a tím pádem povýšil jejich status. Ale co když je tomu ve skutečnosti OBRÁCENĚ?


Co když prvotní je nějaká zvláštní a tajuplná společná specifika oněch obydlí, která jsou nadána tím, že právě tam se zrodí nadprůměrní jedinci?


Pozoruhodní narozenci tak mohou být jen následkem daného předurčení skrytého v povaze těch staveb. Soudím, že je načase, aby věrohodný tým odborníků začal zkoumat, co všechny ty rodné domky spojuje do jedné dosud neprobádané množiny.


Třeba je to nějaké společné nasměrování, například severojižní. Po prověření citlivých zón by z toho psychotronici mohli leccos vyvodit.


Významným společným znakem může být i skutečnost, že na zahrádkách u těch domků se možná pěstovala obdobná zelenina, která předurčovala rodičku k vytvoření kromobyčejně nadaného mimina.
Aby se z běžného domku stal kultovní rodný, k tomu mohla přispět i kvalita vody, nápomocná k rozvoji dítěte.


Cenné by mohlo být i zjištění o průměru zeměpisných výšek, v nichž se většina takových úspěšně rodících domků nachází.


Za prozkoumání by určitě stála také povaha stavebních materiálů těchto následně památečních objektů. Třeba šlo jen o hmoty dobově běžné, ale co když ne?


Některé rodné domky jsou přístupné veřejnosti, jiné nikoliv. Jsou i takové, které chátrají. Další už zanikly a je škoda, že do mnou navrhovaného výzkumu, co všechno je společné těm stavbám, už nebudou moci být zahrnuty.


Ke zmizelým patří například rodný domek K. V. Raise v Lázních Bělohrad. Přitom právě tento spisovatel byl velmi vnímavý k magii těchto staveb, když o rodném domku Josefa Jungmanna napsal:
„Skloň hlavu, poutníče! Těmito okny hledívaly jasné oči hošíka, z něhož nám vyrostl skladatel Slovníka, ve kterém uloženo jest velké bohatství jazyka našeho..."


Jungmannův rodný domek v Hudlicích je v sezóně návštěvníkům přístupný a patří k těm, které by pro celkové bádání o těchto domcích byly určitě přínosem.


I v dané oblasti však existují kuriozity. Svého času byl v Dědicích rituálně navštěvován Gottwaldův rodný domek, který s jeho narozením neměl nic společného.


Je radno poznamenat, že už samotná podoba slova DOMEK naznačuje, že jde o stavbu nižší a povýtce rodinnou. Jinak je tomu v případě pamětních desek na novodobějších rodných DOMECH – mnohdy několikapatrových. U nich však už ubývá na jedinečnosti takového prostoru.


Snad by mohl vzniknout termín „rodný byt", ale zatím jsem se s takovým výrazem nesetkal.


Navíc – na rozdíl od minulosti – probíhají porody doma jen výjimečně, na rozdíl od rození v obrození. Zkoumání množiny rodných domků by tedy mělo být časově ohraničeno, což by bylo jen ku prospěchu ucelenosti tématu.


Domnívám se, že cosi magického muselo být těm domkům rozhodně společné, když stály na počátku tolika významných jedinců.


Proč právě tato obydlí – a ostatní poblíž ne?


Až na to někdo přijde, možná i on se proslaví a dočká se pamětní desky na svém rodném věžáku.

 

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Pátek, 31 Srpen 2018 13:47 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB