Mimochodník Rudolfa Křesťana: Benátská novinka?


chodnik ilustraceV Benátkách jsem byl dvakrát. Jednou s kufrem bez koleček. Podruhé s kufrem s kovovými kolečky. Říká-li se, že každá návštěva tohoto města přináší člověku něco jiného, pak by tomu tak bylo i u mé případné budoucí třetí cesty.


Musel bych mít na kufru jiná kolečka.

 

Možná mi je přinese Ježíšek...

 

Obyvatelé věhlasného italského města totiž požadují, aby od jara příštího roku bylo turistům zakázáno používání kufrů s kovovými, případně umělohmotnými kolečky. Dělají hluk. Povolen má být pouze posun kufrů s těmi pneumatickými.

 

Zmíněný požadavek má svou logiku, neboť rachot většiny stávajících pojízdných kufrů je skutečně značný. Zvláště v případě znásobení při pohybu zájezdové skupiny. Neřkuli v nočních hodinách.

 

Obdobnou zkušenost má řada měst a míst na světě, ale Benátky jsou lokalitou zvlášť hojně navštěvovanou. Navíc se tam pro příští rok očekává ještě větší příliv turistů. A to v souvislosti s výstavou EXPO 2015 v poměrně blízkém Milanu.

 

Kdyby kufrově pneumatická občanská iniciativa Benátčanů uspěla a dostala úředně závaznou podobu Benátčanů, je možné, že by z toho vznikl precedens i pro jiná místa na zeměkouli.

 

Návrh předpokládá (podle italské agentury ANSA) i stanovení pokut za nedodržení uvažovaného předpisu. Sankce by měly být v rozpětí od 100 do 500 Eur.

 

Vyrozuměl jsem, že hrozba pokuty by mohla mít preventivní účinek, neboť v rámci zmíněné částky by bylo možné si koupit už náležitý kufr nový. Rozuměj s pneumatickými kolečky. Za pět set eur dokonce několik takových kufrů.

 

Abych pravdu řekl, zatím jsem si nevšiml, zda se taková kolečka na kufrech už vůbec vyskytují, ale ani ano, když jsou ve hře.

 

Taky netuším, zda bych si kvůli případné cestě do Benátek musel koupit celý nový kufr. Nebo zda by se ten můj stávající dal úsporněji jenom přezout na žádané obutí. Podobně jako se u aut dávají namísto letních pneumatik zimní.

 

Schválení návrhu je v kompetenci městského zastupitelstva, které se však tím pádem ocitá v náročné situaci. Totiž: pokud se týče místních obyvatel, tak v úvaze jsou dvě varianty pro jejich osobní kufry při pohybu po městě.

 

Buď i jejich kufry budou podléhat pneumatikovému požadavku, nebo z něj budou vyjmuty, což by ovšem předpokládalo aspoň namátkové kontroly.

 

V případě výjimky pro domorodce bych nevylučoval, že někdo z podnikavých Benátčanů pak bude nabízet cizinci za úplatu, že jeho kufr s kovovými kolečky rachotivě a bezpokutově dopraví po chodníku do hotelu se svým osobním průkazem v kapse.

 

Nebo uvažuji příliš česky?

 

Bůh (a rok 2015) suď!

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB