Mimochodník Rudolfa Křesťana: O dlouhých večerech


chodnik ilustraceNapadlo vás někdy, že Mikuláš chodí na podzim?


Nejen on, nýbrž i převážná část posledního měsíce roku náleží z astronomického hlediska ještě do třetího ročního období.

 

Dokonce i pověstné dlouhé zimní večery začínají pro mě pocitově v ještě oficiálně podzimní části prosince.

 

Právně formulovaná smlouva, že někomu vrátíme dluh letos na podzim, skýtá možnost, že tak můžeme učinit až do dne 21. prosince včetně. Do oficiální astronomické zimy nám totiž bude dáno vkročit teprve na prahu 22. prosince: 2 minuty a 49 vteřin po jeho začátku.

 

Kdysi souvisely se zimou dlouhé spodky a už připomenuté dlouhé zimní večery. Jestliže klasické jégrovky byly nahrazeny termoprádlem, jak je tomu v současnosti s uvedenými večery?

 

Jsou vůbec ještě ve hře?

 

Zůstávají zimními i v letech bez náležité zimy?

 

Zcela jinak je tomu v severním Švédsku, o němž jsem v Lindgrenově knížce Přerušený příběh četl výrok, že se tam vyskytuje sedm ročních období: jaro, léto, podzim a čtyři zimy.

 

Jisté je, že za zmíněných večerů se u nás už pouze velmi vzácně dere peří. Když, tak spíš jen nostalgicky. Například v Sebranicích existuje Spolek archaických nadšenců, který uspořádal takové draní pro místní hospodyně a byl to pro ně zážitek.

 

Pojem „dlouhé zimní večery" není nikde definován. Podvědomě si do toho výrazu projektuji představu večerů, kdy má být spousta zbytného času na cokoliv.

 

Zřejmě je v tom vetknuto dědictví venkovské minulosti, kdy ustaly práce na poli, venku přibylo tmy a lidé se náhle mohli věnovat i činnostem, které si v průběhu roku odkládali „na potom".

 

Byly to nejen různé opravy v rámci hospodářství a chalupy, ale taky víc času pro psaní kronik i četbu knih. Ještě prvorepubliková nakladatelství inzertně nabízela pro dotyčné období „čtení pro dlouhé zimní večery".

 

S tímto časem bývalo spojováno taky psaní delších dopisů příbuzným a přátelům. Případně pořádání fotografického alba. Ostatně i v novodobé verzi má leckdo s takovým časem spojeno podobné předsevzetí: že si „udělá pořádek ve fotkách v počítači".

 

Je to zkrátka vidina nějakého zimou naděleného času, byť tma už dávno nehraje v elektrifikované době takovou roli, jakou hrávala v době svíček a petrolejek.

 

Ale i v přítomnosti občas slýchám v hovoru, že to či ono si někdo nechá na dlouhé zimní večery. Jde o prokrastinační odsunutí? Nebo naopak o reálnou vizi? A vnímáme ty večery vůbec ještě jako darovaný čas?

 

Osobně se mi zdá, že oproti mému dětství se jaksi zkrátily.

 

Patří-li k současnosti kurzarbeit, že by vznikl i zimní kurzabend?

 

Leč pořád ještě existuje nabídka pro dlouhé zimní večery. Například v prodeji pyžam (cituji doslova: „V posteli budeme trávit víc času, takže kvalitnější materiály přijdou vhod...").

 

Nejen to.

 

Na jednom z webů je 25 doporučení „Jak si zpestřit sex za dlouhých zimních večerů".

 

Zde je ukázka:
„Vzrušujte se vzájemně kostkami ledu. Až bude pro vás přejíždění těmito kostkami po těle příliš studené, střídejte to následnými horkými polibky."

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Pátek, 28 Listopad 2014 15:32 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB