Mimochodník Rudolfa Křesťana: Foltýn 2014chodnik ilustraceJak známo, skladatel Bedřich Foltýn, uměleckým jménem Beda Folten, si najal hudebníky, aby komponovali, a on pak jejich práci podvodně vydával za vlastní. Motivem jeho konání byla touha po slávě, spojená ovšem s nedostatkem talentu a soudnosti.


Ve světle dneška by zmíněný Čapkův literární příběh mohl být alternován ještě jinými, odlišnými motivy. Nikoliv posedlostí po obdivu, ani absencí talentu, ale třeba jen prostinkou pohodlností. Proč se unavovat, když to jde jednodušeji a i duchovní statky se dají koupit.

 

Dají?

 

Ovšemže ano.

 

Dokonce podle ceníku, jak mě o tom přesvědčila nabídka k vypracování seminárních, bakalářských i diplomových prací.

 

Firmy, které tyto služby nabízejí, halí jejich obsah do formulace, že za úplatu poskytují pouze podklady ke zmíněným pracím. Ale je veřejným tajemstvím, že někdy může jít i o kompletní výrobek na klíč.

 

Přitom není pochyb o tom, že už i „pouhé" vyhledání podkladů by mělo být vlastní činností studenta. Taky ono je určitým autorským vkladem při vzniku referátu, seminárky, bakalářky a diplomky.

 

Rozsah dodavatelské činnosti je značný. V katalogu oborů, pro něž je studentstvu nabízen výsledný textový tovar, jsou kromě jiných i následující různorodé disciplíny.

 

Historie, ekonomie, religionistika, sociologie, pedagogika, právo, politologie, cestovní ruch, biologie, literatura, filozofie, chemie, mediální studia, ošetřovatelství, andragogika, mezinárodní vztahy, antropologie, sociální politika, psychologie...

 

Taky etika, což je v souvislosti s principem nabízené služby docela kuriózní.

 

Příslušné firmy tvrdí, že spolupracují s předními odborníky v různých odvětvích. Zároveň slibují zaručenou češtinářskou úroveň. Někdy i dodržování pravidel citací podle norem ČSN ISO 690 a ČSN ISO 690-2.

 

Nepopírám, že nabídka je to svůdná, vzpomenu-li si, kolik úmorného času jsem kdysi strávil nad vznikem stránek univerzitní diplomky.

 

Nesporně pohodlnější je to za úplatu a za souběžného předpokladu, že studentovi nemrká oko. Tedy, že bez mrknutí oka podepíše obligátní vstupní tvrzení, že dotyčnou práci vytvořil zcela samostatně.

 

Bývá zvykem zahrnout i úvodní Poděkování, které však asi nepřipadá v úvahu. Nebylo by nejšťastnější děkovat té a té diplomkově dodavatelské firmě.
Navíc jsem vyrozuměl, že konkrétní osoby tvůrců textu zůstávají vůči objednavateli v tajnosti. V případě studentových doplňujících požadavků a dotazů je klientovi umožněn (cituji) pouze „anonymní chat se zhotovovatelem".

 

Zakázka není právě levný špás. Ceny se různí, ale obecně lze říct, že při objemnějším počtu stran se objednavatel prohne.

 

Uvádějí-li zmíněné firmy a firmičky, že v jejich službách působí špičkoví odborníci, je možné, že mezi nimi jsou i někteří pedagogové z příslušných oborů.
Vzhledem ke vzájemné anonymitě by se tak mohlo teoreticky stát, že někdo z vysokoškolských pedagogů by výsledně vypracovával text i pro studenta, jehož diplomku vede, případně bude oponovat.

 

Absurdní představa?

 

Nechte na hlavě.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Středa, 29 Říjen 2014 12:06 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB