Mimochodník Rudolfa Křesťana:Pojištěné počasí


chodnik ilustraceSlyšel jsem, že klienti některých cestovních kanceláří se mohou na dovolenou v zahraničí pojistit proti špatnému počasí. Zní to jednoduše, ale není mi jasné, kdo že bude arbitrem v otázce, jaké povětrnostní podmínky naplňují působnost takové kuriózní smlouvy.


Lze předpokládat, že třeba prudký déšť bude označen jako jeden z důvodů k odškodnění. Jenže se v duchu ptám: bude vyplácena stejná výše pojistného při slejváku půlhodinovém i tříhodinovém?

 

Neumím si příslušné tabulky dost dobře představit.

 

K obecným parametrům hezkého počasí patří slunce na obloze. Jenže pro kardiaka nebo alergika na přílišné paprsky to může mít naopak neblahé následky. Budou za takové počasí odškodněni?

 

A co noční obloha? Bude-li zatažená, je to v době zájezdu pech pro každého amatérského astronoma s dalekohledem v podpaží. Naopak jasné noční nebe se zářivým Měsícem v úplňku je zase prokazatelně špatným počasím pro náměsíčníka.

 

Nechci snižovat význam zmíněného pojištění, ale za sebe mohu odpovědně prohlásit, že jako případného klienta by mě to rozhodilo.

 

Domnívám se, že bych po celou dobu zájezdu musel jako posedlík pobíhat s teploměrem a zaznamenávat průběžné hodnoty. Souběžně by zřejmě bylo zapotřebí, abych s fotoaparátem v ruce důsledně pořizoval snímky zamračené oblohy.

 

Možná i fotil blesky a nahrával hromy.

 

Nebo portrétoval spadané kroupy.

 

Nejen to.

 

Jako důkazní argument pro získání pojistného za špatné počasí bych zřejmě měl chodit i s nějakou odměrkou na dešťové milimetry, abych je mohl vykázat coby pojistnou událost.

 

Jestlipak se vyskytují i v této disciplíně pojistné podvody? Tedy švindly, které jsou známy například v souvislosti s falešně nabouranými auty, kde havárie vozu je pouze předstíraná. Jak to ale udělat s počasím?

 

Zatím jsem nezaregistroval, že by někdo z klientů cestovní kanceláře byl schopen nějakým trikem vyrobit třeba na obloze nad Jadranem špatné počasí za účelem následného osobního zkasírování příslušného pojistného.

 

Určité možnosti úmyslného ovlivnění počasí však existují. Jenže je to drahý špás. Něco takového by si mohly dovolit některé vlivné pojišťovny, které by samozřejmě nevytvářely počasí špatné, nýbrž naopak dobré, aby nemusely v rámci uzavřených pojistek přikračovat k takzvanému plnění. 

 

Že takové technické možnosti mohou být ve hře, to naznačuje zpráva z Moskvy. Před vojenskou přehlídkou na Rudém náměstí bylo připraveno dvanáct letadel, aby v případě špatného počasí vzlétly a vypustily speciální reagenty k rozpouštění mraků.

 

Chopí-li se této technologie pojišťovny, které uzavírají s klienty pojistky proti špatnému počasí na dovolené, pak mi dovolte přidat k řadě konspiračních teorií ještě jednu.

 

Možná jsou to právě tyto pojišťovny, kdož – ve snaze nevyplatit svým klientům ani vindru – manipulují nějakým utajeným způsobem s povětrnostními poměry v cílových místech zájezdů, zvláště v jižních zemích, kde pak následně bývá počasí jako fík.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Pondělí, 11 Srpen 2014 09:41 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB