Paní primátorka nemá Prahu rádaKrnáčová primátorka ilustrace(A Pražáky obzvlášť)

 

 

 

Už u velké části předchozích primátorů jsem se podivovala, že nejde o Pražáky. Když už ne rodilé, což by bylo ideální, pak alespoň dlouho v Praze žijící. Aby například věděli, která tramvaj odkud, kudy a kam jezdí, znali trasy metra a taky kdo založil Karlovu universitu a podle koho se jmenuje Hlávkův most. No a taky, s odpuštěním, aby měli své město alespoň trochu rádi.


Představte si, kdyby byl olomouckým primátorem Pražák! Nebo, nedej Bože, v Brně! No to už jsem hodně přehnala. Hrůza, že by si nezvykl nazývat tramvaj šalinou! Z toho by zcela nepochybně vznikla občanská válka. A opět s odpuštěním, taky by ti pražští primátorové (primátorky) měli umět dokonale česky. Jé, to už chci asi opravdu moc! Škoda, že jsem si nezapisovala přehmaty až těžké prohřešky zmíněné hodnostářky proti českému jazyku. Stránka rukopisu formátu A4 by na to nestačila! A teď by jí nevadila degradace Prahy v očích obyvatelstva celé zeměkoule, ne-li galaxie. No co, oni by to ti Pražáci, povalečská kavárenská banda, nějak skousli. Ostatně jim do toho nic není, že? A do Prahy, vyškrtnuté z elitního společenství UNESCA , by alespoň přestali jezdit opilci, neboť takové poloměsto není hodno toho, aby se v něm zpíjeli a pohazovali flašky na posvátné dlažbě Staroměstského náměstí.


Ve svém neskonalém (vodnářském) idealismu si jako pražského primátora představuji osobu, reprezentující naše hlavní město hlubokou vzdělaností, vybraným chováním, kultivovaným projevem a dokonalou znalostí pražských reálií...


No jo, ale oni nejsou lidé, že? Neboť takový člověk by musel zároveň nést odpovědnost za rozhodnutí víceméně ekonomického charakteru. A zase ten můj zatracený idealismus, primátor/ka/ by měl/a/ mít místoprimátora /ky/, za hospodaření odpovědného /ou/. Neboť nenarodil se člověk ten, který by rozuměl věcem všem.


No, nic. Jen jsem napsala, jak si to myslím. A také si myslím, že v tom nejsem sama.

 

 

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB