Létavice Varufakis

Email Tisk PDF

osmy den ilustraceJanis Varufakis, bývalý řecký ministr financí, napsal do srpnového vydání francouzského časopisu Le Monde diplomatique článek o tom, jak viděl jednání s představiteli Evropské unie. Jeho poslední věta zní: „Žádný lid regionu nesmí už nikdy vyjednávat ve strachu."

 


Poněkud patetickým formulacím se autor nevyhnul ani v jiných pasážích textu, nicméně jeho svědectví je zajímavé. V sobotu 27. června, kdy premiér Tsipras vyhlásil referendum, se Varufakis účastnil naposled jednání Euroskupiny, kterou tvoří ministři financí zemí platících eurem. Předseda Euroskupiny Dijsselbloem na jejím zasedání toho dne rozhodl, že schůzi rozpustí a svolá na večer novou bez Řecka. Varufakis namítl, že na to nemá právo, a požádal o právní kvalifikaci předsedova rozhodnutí. Po krátké přestávce přišla odpověď sekretariátu: „Euroskupina nemá zákonnou existenci. Jedná se o neformální skupinu a v důsledku toho žádný psaný zákon neomezuje akce předsedy." Varufakis píše: „Tato slova rezonovala v mých uších jako epitaf Evropy, kterou se pokoušeli tvořit Konrad Adenauer, Charles de Gaulle, Willy Brandt, Valéry Giscard d'Estaing, Helmut Schmidt, Helmut Kohl, Francois Mitterrand a mnozí další. Evropy, kterou jsem od mládí vždy považoval za svou buzolu." Jako kvintesenci elementárních demokratických principů v pojetí vyjednavačů EU cituje bývalý ministr větu německého ministra finací Schäubleho: „Nemůžeme nechat volby měnit cokoli." A většina přítomných ministrů přikyvuje.


Varufakis však evidentně fascinuje západní média bez ohledu na to, že o nich mluví jako o zkorumpovaných. Nedávno se o něm vyjadřoval v rozhovoru pro Der Spiegel řecký spisovatel Nikos Dimou, autor knihy Neštěstí být Řekem. Charakterizoval ho jako vzdělaného světáka s charismatem, kterého si Tsipras vybral do vlády, protože je jím fascinován. Dimou se vyjádřil v tom smyslu, že Varufakis není ani komunista, ani nacionalista, ale narcis. Der Spiegel se v posledním vydání rozhodl, že Varufakisovo ego potěší a poslal své redaktory do Athén. Poslanec Syrizy pózuje fotografovi ve svém bytě a na své si při prezentaci v časopise přijde i pověstná motorka. Německý týdeník ho označuje za meteor evropské levice a připomíná jeho snahu založit hnutí, které by demokratizovalo poměry v Evropské unii.


Jejich jediný cíl byl ponížit nás, tak formuluje Varufakis poznatek, ke kterému dospěl po zhruba pěti měsících přetahování s představiteli Evropské unie. Svůj článek v Le Monde diplomatique uzavírá konstatováním, že o jejich vládě si každý může myslet, co chce, ale přesto je jedno jasné: „...tato epizoda zůstane v historii jako okamžik, kdy oficiální představitelé Evropy použili instituce (Euroskupinu) a metody, které nelegitimovala žádná dohoda, aby rozbili ideál opravdu demokratické Evropy. Řecko kapitulovalo, ale je to evropský projekt, kdo byl poražen."


Dokončit převrat v Řecku se ještě nepodařilo, ale nepřestává se na tom pracovat. Co si s tím Syriza počne?

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB