8. den

Váhy nebo Štír

Váhy nebo Štír

Sobota, 17 Listopad 2018 06:10 Petr Bílek

 

Letošní listopad popojíždí na lodičkách po Vltavě. Vládne klimatický klid a ve slunečních paprscích poletuje hmyz. Vzácný lék proti podzimním depresím. Z koketních ranních mlh se vyloupne modrooký den, až by ho člověk stiskl do náručí, aby vydržel, aby neodešel, aby neskončil.

Ve stínu prosperity

Ve stínu prosperity

Neděle, 11 Listopad 2018 06:06 Petr Bílek


Bude zima. Majitelé nemovitostí se mají postarat o revize kotlů. Na rozdíl od prohlídek topenišť probíhají alespoň v Praze revize kontejnerů s odpadem nepřetržitě, sezónní výkyvy nezaznamenávají.

Cestou ke hřbitovu

Cestou ke hřbitovu

Sobota, 03 Listopad 2018 06:06 Petr Bílek

Día de los Muertos patří prý k nejvýznamnějším svátkům roku v Mexiku. UNESCO uznala tento způsob oslavy mrtvých za nehmotné dědictví lidstva. České Dušičky se s touto katolickou slávou s kořeny v předkolumbovské době rozhodně netouží srovnávat, u nás jde o takový „svátek z nutnosti a přímusu". Čeští velvyslanci kvůli nim nikde ve světě nevidí důvod pořádat recepce, jako je tomu v mexickém případě. Žádné speciální cukroví se k památce zesnulých neváže, nezdobí se domácí oltáře.

Jednoduchý agent je k ničemu

Jednoduchý agent je k ničemu

Sobota, 27 Říjen 2018 06:06 Petr Bílek

Poté, co sovětská armáda rozdrtila v roce 1956 tamní povstání, vydalo se z Maďarska na Západ dvě stě tisíc antikomunistů. Na podzim toho roku pozvala vláda Einara Gerhardsena tisíc pět set maďarských uprchlíků do Norska. V prosinci se vydali vyslanci různých norských organizací do táborů v Rakousku, aby koordinovali přesun utečenců do provizorních táborů organizovaných humanitárními organizacemi.

Slepota bublin

Neděle, 14 Říjen 2018 06:05 Petr Bílek

Výzkumy společnosti Gallup dokládají ohromný pokles důvěry v instituce v USA za poslední půlstoletí. Britská autorka Rachel Botsmanová ve své knize Komu se dá věřit? k tomu dodává, že podobná tendence se týká i Velké Británie a vůbec západoevropských států.

Dávejte si pozor

Neděle, 07 Říjen 2018 06:11 Petr Bílek

 

Při vstupu do pařížského nákupního centra Les Halles prohlíží uniformovaná ostraha lidem batůžky, tašky a tak. A nejen tam. Nevšiml jsem si, že by to pasantům vadilo. Mladé dvojice například už v předstihu sundávají své mošny ze zad a nabízejí jejich obsah lhostejným nahlížečům. Co všechno ti pánové musejí vidět!

Pulitzerova cena, nebo sprosté dno?

Sobota, 29 Září 2018 06:07 Petr Bílek

Vedl jsem podruhé kurz tvůrčího psaní v Paříži. Stejně jako poprvé to bylo na počátku září. Mívám ve zvyku zvát k rozmluvě s účastníky nějaké zajímavé osobnosti, které by obohatily dojmy z města. V naší kreativní noře v Latinské čtvrti se tak letos objevila česká muzikoložka dlouhodobě působící na francouzských vysokých školách. Od zasvěceného expozé o Janáčkovi jsme přešli ke zvukové tváři měst. Temperamentní návštěvnice pak odešla s Literárními novinami v kapse. Po návratu do Prahy jsem našel mail, který mi poslala. Napsala, že naše noviny ji překvapily šíří témat. Je podle ní vidět, že nejsme odkázáni na žádné institucionální finance, že jsme nezávislí. A připojila svůj pocit, že u nás na rozdíl od Francie nepanuje cenzura. A to mě zaujalo.

Paříž, samá Paříž

Sobota, 15 Září 2018 07:25 Petr Bílek


Kolikrát jsme přešli Seinu, nikdo z nás nepočítal. Od pondělí do pátku to mohlo být aspoň desetkrát. Od Chatelet k fontáně na bulváru Saint Michel a zpátky. Na obou koncích mostu Saint Michel vrtají něco ve vozovce, žlutočerná omezení jsou nejen tady, ale všude po městě. Muž v koši na konci jeřábního ramene visí nad hladinou a proklepává kameny v mostní konstrukci. Mosty jsou dneska zřejmě všude problém. Padají nejen v Janově, ale i mezi státy a lidmi. Jako by elektronicky sešněrovaný svět přestal dbát na newtonovskou fyziku a ona se mu začala mstít.

Kdo je Čech?

Sobota, 01 Září 2018 06:07 Petr Bílek

Toť otázka případná v časech, kdy se blíží silná fáze povzbuzování k vlastenectví, což se zpravidla dostavuje v časech blížících se voleb. Politické strany rády apelují na občany, aby sami rozhodovali o své budoucnosti a aby trvali na své státnosti ohrožované EU i migranty.

strana 1 z 31

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB