8. den

U knihovny s Petrem Bílkem: o historii a svědectvích

U knihovny s Petrem Bílkem: o historii a svědectvích

Neděle, 13 Leden 2019 12:05 Petr Bílek

 

Tři vybrané knihy se tentokrát dotýkají historie. Francouzský publicista Anthony Sitruk se zabývá činem Jana Palacha. Knihu Josefa Pekaře O smyslu českých dějin bychom měli číst proto, abychom Palachův čin dokázali zařadit do kontextu Čechů, kteří vzdorovali nepřízni času. A Perecova prvotina Věci nás vrací do šedesátých let a k tomu, jak se tehdejší generace vyrovnávala sama se sebou.

Neumíte psát? Nepište!

Neumíte psát? Nepište!

Pátek, 11 Leden 2019 17:45 Petr Bílek

 

Trvalou součástí české veřejné debaty je už mnoho let fackovací procedura kolem formy a obsahu maturitních zkoušek. O názorech úřadujícího ministra školství Roberta Plagy v tomto směru server Novinky.cz napsal: „Ministr uvedl, že by byl pro omezení státních maturit jen na didaktické testy. V současnosti se píšou také slohy a dělají se ústní zkoušky. Na podzim šéf MŠMT zahájil o možných změnách debatu s odbornou veřejností. Návrh by chtěl mít hotov v dubnu.“

Od Bastily k Macronovi

Od Bastily k Macronovi

Sobota, 05 Leden 2019 07:30 Petr Bílek

 

Letošního čtrnáctého července uplyne 230 let od chvíle, kdy pařížský lid vyvětral v bastilském vězení. Markýz de Sade tam tak nestačil dopsat své úhlavní dílo Sto dvacet dnů Sodomy a „nahého jako červa“ ho přetáhli z tohoto vězení pro změnu do blázince v Charentonu.

Vánoce a střet kultur

Vánoce a střet kultur

Pondělí, 24 Prosinec 2018 06:06 Petr Bílek

 

Kulturní sirup se vylil na české Vánoce. Převržený barel s přesladkou tekutinou mají na svědomí média. Kdo jsou média? Dnes jsme média všichni. Všichni působíme. Jedni jsou za to dokonce placeni, že vytvářejí obsahy šířené institucionálně. Jiní se baví zadarmo ve změti elektronických nul a jedniček. A ti zbývající pilně pracují na tom, aby přenášeli svými hovory pyl, který posbírali bůhvíkde cestou. Těžko tu hledat viníky, když široko daleko se nenajde nikdo jiný než spolupachatelé.

Advent a dva muži

Sobota, 08 Prosinec 2018 06:04 Petr Bílek

Sexuolog, filmový teoretik, malíř a psychiatr Ivo Pondělíček oslavil letos v létě devadesáté narozeniny. Před dvěma lety jsme spolu pořizovali rozhovor pro Literární noviny v čase adventu. Tehdy jsme se v redakci rozhodli označit jeho knihu Labyrinty duše & Bída psychologie za knihu roku. Pan Pondělíček vzpomínal na svého přítele a kolegu Zbyňka Havlíčka. 7. ledna příštího roku to bude padesát let, co Havlíček zemřel na leukémii ve svých sedmačtyřiceti letech.

Váhy nebo Štír

Sobota, 17 Listopad 2018 06:10 Petr Bílek

 

Letošní listopad popojíždí na lodičkách po Vltavě. Vládne klimatický klid a ve slunečních paprscích poletuje hmyz. Vzácný lék proti podzimním depresím. Z koketních ranních mlh se vyloupne modrooký den, až by ho člověk stiskl do náručí, aby vydržel, aby neodešel, aby neskončil.

Ve stínu prosperity

Neděle, 11 Listopad 2018 06:06 Petr Bílek


Bude zima. Majitelé nemovitostí se mají postarat o revize kotlů. Na rozdíl od prohlídek topenišť probíhají alespoň v Praze revize kontejnerů s odpadem nepřetržitě, sezónní výkyvy nezaznamenávají.

Cestou ke hřbitovu

Sobota, 03 Listopad 2018 06:06 Petr Bílek

Día de los Muertos patří prý k nejvýznamnějším svátkům roku v Mexiku. UNESCO uznala tento způsob oslavy mrtvých za nehmotné dědictví lidstva. České Dušičky se s touto katolickou slávou s kořeny v předkolumbovské době rozhodně netouží srovnávat, u nás jde o takový „svátek z nutnosti a přímusu". Čeští velvyslanci kvůli nim nikde ve světě nevidí důvod pořádat recepce, jako je tomu v mexickém případě. Žádné speciální cukroví se k památce zesnulých neváže, nezdobí se domácí oltáře.

Jednoduchý agent je k ničemu

Sobota, 27 Říjen 2018 06:06 Petr Bílek

Poté, co sovětská armáda rozdrtila v roce 1956 tamní povstání, vydalo se z Maďarska na Západ dvě stě tisíc antikomunistů. Na podzim toho roku pozvala vláda Einara Gerhardsena tisíc pět set maďarských uprchlíků do Norska. V prosinci se vydali vyslanci různých norských organizací do táborů v Rakousku, aby koordinovali přesun utečenců do provizorních táborů organizovaných humanitárními organizacemi.

strana 1 z 31

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB