Co si přečtete v tištěných Literárních novinách 12/2018LtN č 12Personálně inovovaná redakce se hlásí o pozornost předvánočním nadstandardem. Představuje jej například separát s úplným textem istanbulské úmluvy o prevenci a potírání násilí vůči ženám a domácího násilí. Konečně se čtenáři mohou seznámit s tím, o čem se v našem veřejném prostoru rozpoutala debata zhusta bez skutečné znalosti předmětu sporu. 

 

 

 

Ojedinělý projekt Českých osmiček věnovaných letošnímu vícenásobnému dějinnému výročí se uzavírá a přináší bonusový příspěvek slovenského velvyslance v Praze Petera Weisse o tom, jak Slováci vnímali události roku 1968 a jak to poznamenalo polistopadové vztahy obou národů.


Texty v prvním sešitu novin se zamýšlejí nad tím, co současné Vánoce vypovídají o našem přístupu k životnímu prostředí a o našem nevědomém multikulturalismu. Dále tu najdete netuctový rozhovor se spisovatelem Jaroslavem Rudišem o vztahu pánské a ženské sauny a o tom, jak začíná být také německým autorem. O současném politickém Německu píše pracovník Institutu Václava Klause Aleš Valenta a zvažuje, co bude znamenat odchod Angely Merkelové. Ředitel Československého ústavu zahraničního Jaromír Šlápota bilancuje činnost své instituce a vypráví příběhy o Masarykových sochách ve světě. Výročí křišťálové noci v Německu připomíná text z Neue Zürcher Zeitung založený na vzpomínce jednoho z pamětníků.


Biblio otevírá rozhovor s Pavlou Horákovou o její právě vydané knize Teorie podivnosti. Kromě toho se tu nabízí bohaté portfolio knih v hodných k tomu, aby se z nich staly vánoční dárky. Za knihu měsíce redakce vyhlašuje a přibližuje rozhovor dvou sociálních vědců, Zygmunta Baumana a Leonidase Donskise, nazvaný Tekuté zlo.


Příloha Interview si všimla kanadského kreslíře Kurta van der Basche, který žije v Praze a připravuje storyboardy pro přední hollywoodské filmové produkce. Hovořila s ním Veronika Dospělová stejně jako s tanečnicí a choreografkou Natašou Novotnou nebo s politologem Břetislavem Turečkem. Velmi zvláštní situaci na východní Ukrajině je právě nyní dobré si připomenout konkrétně a věcně, což vám umožní rozhovor převzatý z časopisu Cicero, kde o své monitorovací misi v rámci OBSE hovoří Švýcar Alexander Hug.


Sekce věnovaná divadlu a filmu zevrubně rozebírá v článku Vladimíra Justa historii a profil Divadla Na zábradlí, jež právě slaví šedesát let své existence. Šárka Švábová seznamuje čtenáře s pozoruhodnými inscenacemi uvedenými na setkání středoevropských divadel Palm Off Fest v Praze. Nedožitých sto let Ingmara Bergmana inspirovalo Jana Kačera k osobní působivé evokaci tohoto velikána světového filmu a divadla. Kromě toho přinášejí noviny trojí ohlédnutí: za festivalem Přelet nad loutkářským hnízdem, za dokumentární Jihlavou a za přehlídkou qeer filmů Mezipatra.


Harmonie života nabízí rozhovor Jany Pavlové s manžely Gebertovými, devítinásobnými mistry České republiky ve společenském tanci. Mluví se tu nejen o tom, zda je tanec sport či umění, ale také o právě probíhající televizní soutěži SatrDance. Stránky Reading China přibližují oslavy čínského nového roku a vysvětlují, proč je sečuánská kuchyně tak skvělá. Nechybějí ani tipy na aukce výtvarných děl nebo rady týkající se využití léčivých rostlin k léčbě infekcí.


Ve spolupráci s Městskou knihovnou v Praze vychází příloha představující zahraniční spisovatele, kteří absolvovali tvůrčí pobyty v hlavním městě. Připojen je také rozhovor s první „básnířkou města Prahy“ Sylvou Fischerovou.


Ten, kdo bude chtít takovou porci čtení zvládnout do Vánoc a mít je jak ze žurnálu, by si měl pospíšit, protože 20. prosince vyjde už zase další číslo Literárních novin. První číslo nového ročníku.

 


Literární noviny přejí vydařený advent.

 

Literární noviny lze koupit na těchto místech VIZ

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB