Pozvánka: Papír na tisíc let


Hanji---korejský-ruční-papír výřez„Víte, čím je papír hanji zajímavý,“ zeptal se mne velvyslanec Korejské republiky Moon,Seoung-hyun, když jsme stáli u dřevěné kádě, ve které se z lýka moruší korejský ruční papír vyrábí. „ Počátek se v Koreji datuje už do doby před tisícem let a prý také tak dlouho vydrží….“

 

 

Velvyslanectví Korejské republiky pořádá do 8.listopadu v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze v rámci oslav 100.výročí vzniku samostatného Československa výstavu právě o tomto korejském ručním papíru. Ten se používá nejen k psaní, ale lze z něj vytvářet také různé objekty. S nimi do Prahy přijela Young-Hee Kim, která z tohoto papíru vytváří různé sochy. Výstavu doprovodí worshopy pro studenty, zaměřené na výrobu hanji papíru a také seminář pro odbornou veřejnost. Součástí výstavy jsou i fotografie na tomto papíru, které představují podobnosti v dějinách obou zemí.

 

Hanji - korejský ruční papír

Vyrábí se z lýka moruší, korejsky dak, které se sklízí nejčastěji v období od listopadu do února. Lýko se suší na slunci, sušený materiál heukpi se máčí ve vodě. Namočené a změklé lýko baekpi se vařínádoba z korejského papíru pět hodin ve vodě, do níž se přidávají stonky a lodyhy soji a pohankové slupky. Poté je tento materiál propláchnut, rozloží se na kamenný povrch a hodinu ručně utlouká. Baekpi se poté natírá šťávou z rostlin, formuje do velkých plátů na bambusových formách a poté suší. Celý proces výroby ručního papíru hanji si budou moci zájemci vyzkoušet na workshopu, který bude součástí výstavy.

 

Ruční papír se používá nejen k psaní, ale lze z něj vytvářet i různé objekty – viz fotografie.

 

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB