Co najdete v tištěných Literárních novinách 11 / 2018LtN č 11Vstupním tématem nového čísla je odpařování důvěry z naší současné společnosti. Lidé si nejdříve své politiky zvolí a pak jim většinově nedůvěřují. Co je to vlastně důvěra a jak se dá měřit? Nad nezbytným skokem důvěry, který nás čeká, se zamýšlí Petr Bílek.

 

 


V rubrice O čem se mluví podává Petr Nagy zprávu o tom, jací jsou Češi čtenáři. Vychází ze statistického výzkumu, který provedl Ústav pro českou literaturu AV ČR na popud Národní knihovny. Víc než my prý čtou pouze Estonci, Norové a Švédové. Článek zachycuje nejen současný stav, ale i dlouhodobé trendy.


Rozhovor se spisovatelem Emilem Haklem se odehrává u příležitosti vydání jeho sloupků v knížce Výsek. Autor tvrdí, že texty vykoupené trápením žijí déle. Posuďte sami.


V převzaté analýze od agentury REX tvrdí ruský ekonomický expert Alexandr Chalděj, že sankce USA znamenají konec kompradorského kapitalismu v Rusku. A v sousedním textu se Miroslav Macek s ironickým odstupem věnuje dění na domácí politické scéně. No a ve stati z Foreign Affairs uvažují autoři o tom, jak USA využívají své ekonomické moci v zahraniční politice.
Mimořádný přínos v tomto vydání představuje příloha Dossier věnovaná Šanghaji. Orientální perla je tu bohatě textově i obrazově zdokumentována na 48 stranách ze všech úhlů. Nechybějí ani autentické reportážní záběry.


Přílohu Interview otevírá rozhovor s českou muzikoložkou Lenkou Stránský, která žije v Paříži a velmi aktivně pracuje na poli česko-francouzských kulturních vztahů. Další rozhovor je s finskou spisovatelkou Sofi Oksanen. Její knihy jsou pravidelně překládány do češtiny a začínají patřit k bestsellerům. O nové edici vzpomínek Václava M. Havla se v rozhovoru s Petrem Nagyem rozhovořil editor Jan M. Heller. V interview převzatém z německého týdeníku Der Spiegel se bývalý ministr zahraničí Sigmar Gabriel zamýšlí nad dramatickou změnou, jíž prochází svět v současné době.


Dění v knižním vesmíru se věnuje Biblio. Budějovický autor Jan Štifter vysvětluje, proč tak úporně píše o svém rodišti, Zeno Kaprál a Bruno Solařík vzpomínají na surrealistu Pavla Řezníčka a Reiner Stach komentuje své spisy o Franzi Kafkovi. Radovan Auer vysvětluje, proč si zvolil Plzeň jako další místo konání veletrhu Svět knihy, a Petr Bílek píše o knize měsíce, jíž je Neptunova jeskyně Marka Tomana.


Příloha Divadlo a film se vyprofilovala do nesmírně atraktivní podoby. Nina Vangeli obsáhle hodnotí klíčový projekt pražského Národního divadla Kylián – Mosty času. Šárka Švábová se vrací k unikátní divadelní přehlídce Pražské křižovatky a Kateřina Lešková Dolenská připomíná a rekapituluje šedesát let existence a práce královéhradeckého divadla Drak. Působivou osobní vzpomínku na režiséra Františka Vláčila napsal Jan Kačer a Martin Šrajer rozebírá film Hovory s TGM.


Harmonie života se věnuje alternativním způsobům péče o zdraví i duši. Talentovaná mladá autorka Michaela Klevisová zdůrazňuje, že kvalitní detektivka k tomu patří. V rubrice určené vědě si přečtete, že nejrychlejší vlaky jezdí v Číně.


České osmičky jako mimořádná příloha inspirovaná historickými výročími vstupují do finále, jejich desátý díl koriguje například některé mýty o ekonomické vyspělosti první republiky.

 

 

 

Literární noviny číslo 10/2018 jsou v prodeji od 25. října.

Předplatné Literárních novin 

Seznam prodejen, kde lze Literárky zakoupit ZDE

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Pátek, 26 Říjen 2018 14:11 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB