Co si přečtete v tištěných Literárních novinách 10 / 2018
LtN č 10Tak zaprvé by bylo třeba začít tím, co jinde v českých novinách nenajdete. Reportáž Terezy Spencerové ze současné Sýrie je autentickým dotykem s bezradností. Proč se zrovna tento stát musel stát křižovatkou velmocenských ambic? Jak rozmotat klubko zájmů, aby nevzniklo nové? Kam se rozuteče 70 tisíc radikálů z Idlíbu? Otázky bez konce.

 

 

 


Nové vydání Literárek poznáte na stáncích podle kresby Milana Knížáka a podle titulku Česká televize je tak trochu mediální Rambo. Publicista Martin Švehla se ve svém článku snaží identifikovat slabá místa veřejnoprávního média a navrhuje i řešení. Instituci podle něj chybí inovativní duch a kvalifikovaní komentátoři. Posuďte sami.


V rubrice O čem se mluví se Zbyněk Fiala zamýšlí nad záhadami politiky bydlení a navrhuje obcím jistý v zahraničí již vyzkoušený model stavby bytů. Pomohou družstva?


V poslední době si získala srdce českých čtenářek spisovatelka Alena Mornštajnová. Petr Nagy v rozhovoru s ní probírá souvislosti jejího románu Hana i těch předcházejících a mluví se i osamělosti přespolního autora.


Dále se doporučuje nepřehlédnout vtip sloupku Měsíc v kotlině. Jeho nový autor Miroslav Macek se překonává.


Jestli nevíte, co jsou čínské soukromé armády, podívejte se na stať Gordona Wattse z Asia Times, kterou Literárky citují.


Pravidelnou přílohu Biblio otevírá rozhovor se spisovatelem Miroslavem Pechem o hororu a o tom, proč jeho román Mainstream vyšel nejprve polsky. Kromě toho příloha obsáhle referuje o diskusích, které proběhly na nedávném plzeňském Světě knihy a které se týkaly vztahu spisovatel – novinář a prolínání fikce a pravdy. Spisovatelka a organizátorka Markéta Hejkalová se v této souvislosti věnuje ve svém sloupku konkurenčnímu prostředí knižních veletrhů. Jako obvykle postál šéfredaktor Petr Bílek měsíc u knihovny a doporučuje pár knížek k přečtení. Dále se tu připomíná i 150. výročí Otokara Březiny.


Příloha Divadlo a film se v článku Šárky Švábové věnuje plzeňskému mezinárodnímu festivalu Divadlo, probírá provokace i milá překvapení. Herec a režisér Jan Kačer vzpomíná na to, jak pod vedením Evalda Schorma hrál v dramatizaci Čechovovy novely Černý mnich v Laterně Magice, která letos slaví své šedesáté výročí vzniku. Režisér Jiří Svoboda rozebírá východiska a proces zrodu svého nového velkofilmu Rašín, který uvede Česká televize ke století naší státnosti.


Příloha Interview přináší aktuální rozhovory s rakouským kancléřem Sebastianem Kurzem a s katalánským politikem Carlesem Puigdemontem. Trojici v pohledu na současný svět doplňuje šéfredaktor prestižních Bloomberg News John Micklethwait.


Vstup do Harmonie života obstarává rozhovor s profesorem Juliem Špičákem o fytoterapii. Centrálním tématem, jemuž se tato příloha věnuje, je však Xiongan. Jde o ambiciózní čínský projekt nového města nedaleko Pekingu. Autor Lin Zi´ou podrobně popisuje chytrou infrastrukturu města a charakterizuje to, co se napříště má nazývat xionganským standardem.


Víte, který okamžik de facto rozhodl o poválečném odsunu německého obyvatelstva z Československé republiky? Bylo to vyvraždění Lidic. Stať Jana Kuklíka (redakce se omlouvá za tiskovou chybu ve jméně autora) Mezinárodní ohlas heydrichiády najdete v sešitové příloze České osmičky spolu s dalšími texty předních českých historiků. Oldřich Tůma zde například píše o ohlasu polských událostí kolem Solidarity v Československu.


Aby těch příloh nebylo málo, Ars přináší obsáhlou informaci o koncertním cyklu Svátky hudby, jehož 27. ročník zahájí Pocta české hudbě 23. 10. v Rudolfinu. A program třetího ročníku Palm Off Festu nabízí další vložený separát. Jde o setkání divadel střední Evropy v pražském Divadle pod Palmovkou.


Jestli se nudíte, nemusíte si hned pořizovat medvídka mývala, pro začátek si kupte Literární noviny. V prodeji jsou od čtvrtka 27. září.

 

Seznam prodejen, kde lze zakoupit Literární noviny ZDE

 

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Čtvrtek, 27 Září 2018 13:07 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB