Co najdete v tištěných Literárních novinách 9/2018


LtN č 9Titulní téma nazvané Kostlivci ve skříni se věnuje dědictví devadesátých let a kauzám nápadně se podobajícím tomu, co se děje kolem H-Systému. Stali jsme se skutečně kolonií, v níž pan domácí nemá na nic vliv, protože ekonomika je v cizích rukách? Co dělat, abychom se vyhnuli nejhoršímu? Pár námětů pro budoucí řešení text nabízí.

 

 

 

Volně pokračuje sled zamyšlení o migraci, kde autoři se zkušeností vlastního exilu, například spisovatel Ivan Binar, reflektují současnou evropskou situaci a nevidí ji bohužel příliš optimisticky.

 

Rozhovor s německým historikem Martinem Schulzem Wesselem, jehož kniha Pražské jaro právě vyšla, ukazuje, jak se nahlíží rok 1968 německýma očima. Upozorňuje na aspekty našeho tehdejšího politického dění, jež máme sklon opomíjet. Zejména pozoruhodné je, jak vysoko hodnotí tehdejší práci českého společenskovědního týmu.

 

Tereza Spencerová se zamýšlí nad důsledky setkání Putin – Merkelová a cituje názory světových komentátorů, kteří se domnívají, že Moskva spolu s Berlínem usilují o vytlačení Spojených států. Před očima se nám mění světové rozložení moci.

 

Ekonomka Hana Lipovská analyzuje situaci na českém trhu nemovitostí a konstatuje, že trh v žádném případě nemáme kvůli unijnímu úsilí o vytvoření sociálně tržního hospodářství a kvůli neustálým domácím zásahům. Takže jestli se nafukuje bublina, nevíme.

 

Novým komentátorem dění v České kotlině se stává Miroslav Macek a mimo jiné píše: „K diskusi o rychlosti na dálnicích dodávám: Osobně bych se zvýšení rychlosti neobával. Klidně i na 60 km/hod.“

 

Publicista Zbyněk Fiala konstatuje, že neziskovky jsou v ČR nepopulární, ale současně tvrdí, že právě v „nezisku“ a v „nerůstu“ je budoucnost. Má pravdu?

 

Přílohu Biblio otevírá rozhovor se spisovatelkou Zuzanou Říhovou o její nové knize Evička. Kromě toho se autorka také vyjadřuje k situaci bohemistiky na Oxfordu, kde tři roky působila. Dále se v Bibliu obsáhle vzpomíná na nedávno odešedší velké intelektuální postavy – na filozofa Tzvetana Todorova a překladatele Jiřího Joska a Radoslava Nenadála. Za knihu měsíce, o které se bude diskutovat 26. září v pražské Literární kavárně Řetězová, vybrala redakce román čínského spisovatele Mu-žung Süe-cchuna Než slehne rudý prach a na stránkách Biblia ji charakterizuje šéfredaktor Petr Bílek.

 

V příloze Interview představuje dirigent Jakub Hrůša unikátní program letošního festivalu Dvořákova Praha a vypráví o tom, jak se připravuje na svou roli v něm. No a dovíte se také o tom, jak Bamberští symfonikové, kde působí jako šéfdirigent, úzce souvisejí s Prahou. V interview převzatém z Neue Zürcher Zeitung se k fungování trhu s uměním vyjadřuje světově proslulý padělatel obrazů Wolfgang Beltracchi. O tom, že v MeeToo debatě převládá logika odplaty, nepochybuje v rozhovoru pro Der Spiegel provokativní německá filozofka Svenja Flasspöhlerová. A italský ministr vnitra Matteo Salvini zase věští, že do roka uvidíme, jestli EU ještě bude existovat. Rázný muž.

 

Příloha Divadlo a film popisuje, jak se demokratizuje londýnské Shakespearovo divadlo Globe, nebo přináší postřehy z Letní filmové školy v Uherském Hradišti. V rubrice Esej plus se filozof Josef Šmajs snaží přesvědčit čtenáře, že odstranit kapitalismus nestačí.

 

Příloha Harmonie života sleduje dění na výtvarné scéně a v kruzích alternativní medicíny. V titulním rozhovoru vzpomíná psychoterapeutka Helena Leimgruber-Hájková, jak se k českým emigrantům v roce 1968 chovali Švýcaři.

 

Osmý sešit Českých osmiček podrobně popisuje, jak se stanovovaly hranice nového státu zvaného Československo, jak to vypadalo v protektorátu před nástupem Heydricha, jaké sociální dopady mělo v letech po únoru budování socialismu a co obnášelo obnovení pořádku po invazi vojsk Varšavské smlouvy a na počátku sedmdesátých let. Kdo tohle nečte, nezbaví se iluzí.

 

Literární noviny číslo 9/2018 jsou v prodeji od 30. srpna.

 

 

Předplatné Literárních novin 

Seznam prodejen, kde lze Literárky zakoupit ZDE

 

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB