Co najdete v tištěných Literárních novinách 8/2018
LtN č 8Na co je NATO? Tak zní otázka na titulní stránce. Svět podle Trumpa se prostě začíná skládat podle nových hran a nezdá se, že bychom na takovou situaci byli připraveni. Američtí hoši by se kvůli Evropě docela neradi hrnuli do války. Co s tím uděláme, je stále více v našich rukách. V Čechách trošku nezvyk.

 

 


Letní zamyšlení nad migrací z úst politiků přestávají být zajímavá. Zato názory lidí, kteří mají praktické zkušenosti s přesuny lidí po zeměkouli, zajímavé jsou a jejich mozaika pokračuje i v tomto čísle.


Rozhovor se spisovatelem Josefem Moníkem jako by na tuto problematiku navazoval už titulkem: Nechci Kamerun na Starém Bělidle. Kromě toho prozaik vypráví o svých zkušenostech z putování po Spojených státech i o své sestře Libuši, autorce výrazně zapsané v současné německé literatuře.


Z převzatého textu dvou bulharských politologů vyplývá, že proces globalizace se dostal do nové fáze a že naše myšlení automaticky aplikující schémata studené války je beznadějně neadekvátní. Autoři našli naprosto nevídaný klíč k současnému světovému chaosu. Zmatek je jen zdánlivý!


Jak zabránit opisování v diplomových pracích? Návod je jednoduchý, ale na mnohých školách by to znamenalo přímo ohrožení jejich existence.


Írán se řídí ve své politice neměnnou zásadou nafs. V jazyce farsí to znamená původně vlastní osobu. Bez pochopení tohoto principu nelze najít cestu k porozumění. Hooman Majd to vysvětluje ve Foreign Policy a Literární noviny text přebírají.


Přílohu Biblio otevírá rozhovor se spisovatelem Jiřím Kamenem o jeho žánrově velmi pestré tvorbě. Dále v ní najdete nekrology sinologa Oldřicha Krále a spisovatelky Marty Davouze. Knihou měsíce je Osudová past amerického politologa Grahama Allisona. Také o Šrámkově Sobotce se v Bibliu mluví.


Příloha Interview představuje německou spisovatelku ruského původu Nataschu Wodinovou, francouzského historika Antoina Marese, jenž je kurátorem výstavy Naše Francie v letohrádku Hvězda, a bývalého uruguayského prezidenta, který žije v domečku na předměstí Montevidea a pěstuje si zeleninu v zahrádce. Připojen je i dokument z konference AV ČR o ideji československé státnosti.


Harmonie života představuje Peking jako město nebývale pestrých vůní a chutí a doporučuje, jak strávit léto dobrou relaxací a užitečným koupáním.


Nabídku korunuje sedmý díl zvláštní přílohy České osmičky. Přední čeští historici v ní detailně rozebírají klíčová témata z našich dějin ve dvacátém století.


Literární noviny 8/2018 jsou na stáncích k dispozici od čtvrtka 26. července.

 

 

Předplatné Literárních novin ZDE

Seznam prodejen, kde lze Literárky zakoupit ZDE

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Středa, 25 Červenec 2018 15:38 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB