Co najdete v Literárních novinách 7/2018LtN č 7Koho se bát víc? Migrantů, nebo politiků? Touto otázkou startuje na titulní straně nového vydání téma, které zpracovává v listě hned pět autorů: Tereza Spencerová, Petr Bílek, Hana Lipovská, Petr Pelikán a Stanislav Novotný. Redakce se s dalšími příspěvky slibuje přihlásit v příštím čísle. Zdá se totiž, že problematika spjatá s přesuny obyvatelstva do Evropy přebíjí všechny ostatní aktuality a dávno přestala být jen sezónní záležitostí. Nové stěhování národů je v plném proudu.

 

 


Své o tom ví i spisovatelka Magdaléna Platzová, o jejímž novém románu Druhá strana ticha s ní rozmlouvá Petr Nagy. Dějištěm prózy je Francie, kde autorka momentálně žije, což je dobrý podnět k úvahám, co je domov a kde ho hledat.


Proč chce Trump Rusko zpět v G7? Na tuto otázku se snaží odpovědět ruský vojenský expert Leonid Ivašov a ve svém textu se staví velmi kriticky k tomu, že Putin nemá žádný geopolitický projekt.
Tereza Spencerová analyzuje situaci kolem evropské reakce na americká cla a píše: „Donald Trump má volný prostor k tomu, aby zasáhl Evropu na nejbolestivějších místech, zatímco při jednostranné evropské závislosti na americkém trhu žádný významný protiúder možný není."


Přílohu Interview otevírá rozhovor s brněnským sociologem Ivem Možným (1932 – 2016), který vznikl před deseti lety, ale nebyl tehdy publikován v týdeníku Reflex, protože, jak pravil šéfredaktor Pavel Šafr, „něco takového se na stránkách pravicového týdeníku nesmí objevit". Možný rozebírá české mentální nastavení ve dvacátém století a bourá zaběhaná zjednodušující ideologická schémata.
Dále Literární noviny publikují manifest Institutu Václava Klause, jenž nese titul Obrana demokracie před liberální demokracií.


Společná příloha Deníku a Literárních novin Biblio představuje laureáta Ceny Jiřího Ortena Ondřeje Macla. Jeho knížka Miluji svou babičku víc než mladé dívky vzbudila nečekanou pozornost a vyvolala debaty o udílení cen v Čechách vůbec. Knihkupci z jedenácti krajů doporučují čtenářům zajímavé knihy pro děti a i dospělou četbu na prázdniny. Petr Minařík z nakladatelství Větrné mlýny zve na Měsíc autorského čtení letos věnovaný turecké literatuře. Petr Bílek představuje knihu měsíce, je jí druhý díl autobiografie Athura Koestlera Neviditelné písmo. Nechybí ani stránka věnovaná audioknihám.
Harmonie života jako část věnovaná péči o duši a tělo nabízí interview s Milanem Syručkem. Tento autor rozpitval životy československých a českých prezidentů. Byli a jsou to příkladní lidé?


Šesté pokračování mimořádné přílohy České osmičky je vyšperkováno jmény předních současných historiků, s jejichž verzí politických dějů ve dvacátém století, jak napovídají ohlasy čtenářů, ne všichni ochotně souhlasí.


Plnou parou do prázdnin!

 

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Pátek, 29 Červen 2018 16:49 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB