Co si přečtete v Literárních novinách 5 / 2018LtN c 5Dřív, než se vydáte na květnový pražský veletrh Svět knihy, vytahejte si z fasciklu těchto Literárních novin program veletrhu a všechny přílohy o národních literaturách. Jelikož hlavním zahraničním hostem Světa knihy je letos Izrael, Pražská knižní revue věnovaná jeho současné literatuře představuje autory, se kterými se lze setkat nejen v českých překladech, ale i osobně na veletrhu. 

 

 

 

Na čínském veletržním stánku stejně jako na stánku Literárních novin bude k vidění i ke koupi také druhá z příloh – Současná čínská literatura. Na dvaapadesáti magazínových stranách se prezentuje ukázkami svých děl 18 autorů a někteří z nich se v Praze rovněž objeví. Další dvě sešitové přílohy se věnují literaturám finské a rakouské. A kdyby vám té literatury bylo málo, máte možnost dosytit se u pravidelné přílohy Biblio, kterou otevírá rozhovor se spisovatelem Markem Tomanem.


Chcete-li vědět, jaké škodovky vozily naše prezidenty, nebo jestli vás zajímá, jak vypadala matka Aloise Rašína, v příloze České osmičky k tomu máte příležitost. A můžete si nalistovat i rozpor střemhlav na okruzích, jímž vyhrál olympiádu v Berlíně Alois Hudec. Netuctový pohled na roli osobností v první republice nabízí profesor Bruselské svobodné univerzity Jan Rubeš, Jiří Kocian zase analyzuje vztah komunistů k církvím po roce 1948 a doplňuje tak pozadí dějů, jejichž protagonistou byl právě arcibiskup Josef Beran. Překotný sled událostí na jaře 1968 připomíná Oldřich Tůma a Boris Mosković zase popisuje, jak se měnil vztah české politické scény k Vídni v průběhu první světové války. České dvacáté století budete mít jak na dlani.


Jinak ovšem poznáte Literární noviny na stánku podle titulní strany, na které v kresbě Milana Knížáka dranžírují ženské nohy mužské kadávry nad titulkem Skandál kolem Nobelovek. Sex a peníze rozkládají grémium, jež vyhlašuje Nobelovu cenu za literaturu. Není všechno zlato, co se třpytí. V rubrice O čem se mluví ukazuje Tereza Spencerová v textu napsaném v Damašku, kdo nahradí Asada v čele Sýrie. Titulek rozhovoru Petra Nagye s Petrou Hůlovou o její poslední knize říká vše: O román o nebohých ženách v područí zlých mužů mi nešlo. Ilona Švihlíková se zamýšlí nad dopadem petrojüanu na světovou ekonomiku a Zbyněk Fiala doplňuje pohled na čínské aktivity ještě sumarizací událostí kolem investic v České republice.


Interview přináší rozhovor s držitelem Magnesie Litery za prózu Josefem Pánkem, s profesorem Kolumbijské univerzity v New Yorku Timem Wuem mluvil redaktor německého týdeníku Der Spiegel o nutnosti regulace Facebooku a Literární noviny rozhovor převzaly stejně jako interview Handelsblattu s „královnou houslí" Anne-Sophií Mutterovou.


Režisér a dramatik Vlastimil Venclík vypráví v příloze Divadlo o své životní pouti jako o cestě do nicoty a zpět. Izraelská dramatička Hadar Galron rozebírá v rozhovoru po pražské premiéře své hry I love mamma situaci kolem generové problematiky ve své rodné zemi. Sešit doplňuje bonusový esej české historičky žijící v Německu Evy Hahnové o bruselském muzeu evropských dějin.


Harmonie života nabídne nejen jarní detoxikační kúry, ale také rozhovor s Kateřinou Karáskovou, která jezdí po těch místech světa, kde vládnou ženy.


Podaří-li se vám tohle všechno zvládnout a budete-li mít něco na srdci, budeme rádi, když nám to přijdete říct na Svět knihy do Literární kavárny v sobotu 12. 5. v 17.00. Přivítáme vás s naším externím divadelním mentorem Janem Kačerem.

 

Seznam prodejen, kde lze zakoupit Literární noviny ZDE

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Čtvrtek, 26 Duben 2018 15:05 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB