Beseda nad Knihou měsíce dubna: VIKTORIE HANIŠOVÁ: HOUBAŘKA


 

Viktorie Hanyšová výřez foto Petr NagySrdečně vás zveme na další z řady besed, které Literární noviny pravidelně pořádají nad vybranými knižními tituly redakcí Literárních novin… (vlevo na snímku Viktorie Hanyšová autorka knihy Houbařka)

 

 

 

ve středu 25. dubna od 19 hodin v Literární kavárně Retězová (Řetězová 10, Praha 1)

 

za účasti autorky knihy VIKTORIE HANIŠOVÉ, spisovatelky a bohemistky LUCIE FAULEROVÉ a literární kritičky EVY KLÍČOVÉ, moderuje Hanišová přebalšéfredaktor LtN Petr Bílek.

 

Ve spolupráci s Literární kavárnou Řetězová a nakladatelstvím Host pořádají Literární noviny a jejich příloha Biblio.

 

„Tak tohle by mohl být třetí díl volné trilogie, jejíž první část by tvořila novela Anny Bolavé Do tmy a druhé pokračování by obstarala Lucie Faulerová svými Lapači prachu. Kdo by dočetl do konce a nevytrhal si všechny vlasy ze zoufalství nad osudy dnešních českých žen, dostal by Magnesii Literu za výdrž. Pěší próza Hanišové brouzdá lesy kolem Sušice a rozhodně nemá naspěch, protože na průšvihy a tragédie je vždycky času dost a nehrozí, že by nás minuly. Hrdinka Bolavé na útěku před lidmi sbírá léčivé byliny, hrdinka Hanišové si na téže cestě rozumí s houbami, pro obě se stal život břemenem k neunesení. Stylovými výstřelky Hanišová nepřekvapuje, spoléhá na tradiční popis detailů, je doslovná.“ – PETR BÍLEK, šéfredaktor Literárních novin

 

Houbařka a její autorka foto P NagyVIKTORIE HANIŠOVÁ (*1980) pochází z Prahy, na Univerzitě Karlově vystudovala anglistiku a germanistiku. Věnuje se překladatelství a je lektorkou cizích jazyků. Debutovala v roce 2015 nadšeně přijatým románem Anežka (nakl. Host) o komplikovaném vztahu matky a adoptivní dcery, o skrytém rasismu a stereotypech. Také v pozadí nového příběhu je ukryto rodinné tajemství, které si hrdinka odnáší ze svého dětství a na které se snaží zapomenout. Jenže lze skutečně uniknout tomu, co se už jednou stalo? Sára žije ve staré chalupě na Šumavě a živí se sběrem hub. Každé ráno si nazuje letité pohorky, popadne košík s utěrkou, v kapse pohladí ostrý nožík a vyrazí. Už sedm let chodí po stejné trase, sedm let od jara do podzimu sbírá houby na týchž místech a za pár stovek je prodává. Jako dobrovolná poustevnice se s nikým nepřátelí ani neopouští Pošumaví. Jen občas vyrazí za psychiatričkou do Plzně přesvědčit ji o svém vyrovnaném duševním stavu. Zpráva o matčině smrti proto Sářin život příliš nezmění. Avšak co se zdá jako nepatrnost na povrchu, bouřlivě bují pod ním.

 

 

 

 

 

odkaz na událost na Facebooku (Biblio) – „Nad Knihou měsíce: Viktorie Hanišová“

https://www.facebook.com/events/746098609111559/

kontaktní osoba: Petr Nagy, Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript , tel. 725 180 772

 

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Úterý, 24 Duben 2018 07:44 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB