Co si přečtete v tištěných Literárních novinách 4 / 2018LtN č 4Vstupní téma se odvíjí od reakce kulturní veřejnosti na vyhlášení Báby z ledu nejlepším českým filmem roku 2017. Šéfredaktor Petr Bílek chápe nevěřícné kroucení hlavou ve svém okolí jako symptom širšího problému: pokles uměleckého vkusu kráčí ruku v ruce s impotencí tvůrců. Text se pokouší nahmatat kopernikánský obrat, ke kterému dnes dochází ve světě konzumních hodnot.

 

 


V rubrice O čem se mluví načrtává Jaroslav Bašta, bývalý velvyslanec ČR v Rusku, historickou perspektivu opětovného zvolení Vladimira Putina prezidentem a končí povzdechem, že kontrast s českou personální nestabilitou v rozbouřené Evropě je docela nepříjemný. Jako by pozapomněl na opětovné zvolení Miloše Zemana českým prezidentem.


Rozhovor s mnohostranným tvůrcem Eugenem Brikciusem se zabývá jeho posledními knihami a současně hodnotí českou společenskou situaci. Hovoří se tu také o potřebě kulturtrégerů, jakými byli Max Brod nebo Tomáš Pěkný.


Pod titulkem Skandál nebo skrytá reklama? se Tereza Spencerová rozepisuje o rozbouřených emocích kolem britské společnosti Cambridge Analytica a zamýšlí se nad obecnějším problémem, do jaké míry se všemocnost sociálních sítí přehání.


První sešit Literárek uzavírá stať o vztahu miliardáře Sorose k evropským Romům, což je věc, která se nečekaně vynořila díky slovenské vládní krizi.


Příloha Interview přináší mimo jiné názory europoslance Jana Kellera na rozdělenou společnost a na budoucnost Evropské unie, stanovisko čínského politologa Ding Yifana k vývoji na Korejském poloostrově a prohlášení polského premiéra Mateusze Morawieckého, že Evropě došla pára.


Společnou přílohu Deníku a Literárních novin otevírá rozhovor s Kateřinou Tučkovou o její hře o komponistce Vitce Kaprálové, kterou uvedlo Divadlo Husa na provázku. V pestré mozaice dalších literárních tipů najdete i recenzi na legendární román Ingeborg Bachmannové Malina nebo nekrolog literárního vědce Jaroslava Meda od Zdeňka A. Emingera.


V příloze Divadlo vzpomíná režisér a herec Jan Kačer na svého geniálního ruského kolegu Olega Tabakova. V rozhovoru s Janem Vedralem se představuje profese divadelního dramaturga. Radnice jsou tu připomenuty jako místo, kde působil známý spolek ochotníků a odkud pocházel herec Václav Kotva.


Průvodkyně autentického projevu Dáša Kašparová vypráví o své profesi v příloze Harmonie života. Dále tu najdete tipy na velikonoční menu, kapitoly z přírodního léčitelství a pozvánku do Obecního domu v Praze, kde se koná retrospektiva Kamila Lhotáka.


Mimořádná příloha České osmičky pojednává osud československých legií v Rusku, rozebírá náš stranický systém mezi válkami, připomíná hrozivé důsledky února a analyzuje roli slovenské otázky v kontextu pražského jara.


Jako bonus pro nejtrpělivější čtenáře jsou k vydání přiloženy ještě dva suplementy Ars. V jednom představují své jarní výstavy Galerie hlavního města Prahy a Galerie výtvarného umění v Ostravě. Ve druhém upozorňuje na své umělecké sbírky Česká spořitelna.


Abyste to stihli do příštího vydání Literárních novin, musíte přečíst alespoň dvě stránky za den. Užitečnou zábavu přeje redakce.

 

Seznam prodejen, kde lze zakoupit Literární noviny ZDE

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB