Zemřel Jiří Honzíki-kdyz-dech-obcas-zadrhavaVe věku nedožitých 94 let zemřel dnes v noci literární vědec, básník, spisovatel, rusista a překladatel z ruštiny a němčiny Jiří Honzík.

 

 

(fotografie vlevo: Poslední sbírka poezie literárního vědce, rusisty, překladatele a básníka Jiřího Honzíka je ohlédnutím za životem člověka, kde se motivy milostné prolínají s konečností bytí.)

Na Filozofické fakultě UK studoval v letech 1945-50 převážně literární historii, od té doby i publikoval. Od roku 1953 zde působil jako aspirant, poté jako odborný asistent na rusistických katedrách, 1962-64 souběžně pracoval v kulturní rubrice Rudého práva. Od r. 1972, kdy musel z fakulty z politických důvodů odejít, byl překladatelem a literárním historikem ve svobodném povolání.
Roku 1990 byl jmenován docentem ruské literatury FF UK. Až na dvě nedobrovolné přestávky (na přelomu 40. a 50. let; v 70. a 80. letech) přispíval do kulturních periodik Kulturní politika, Literární noviny, Plamen, Host do domu, Světová literatura i do kulturních rubrik denního tisku. Zároveň – a to i v 70. a 80. letech – spolupracoval s většinou pražských nakladatelství (zejména s Odeonem) jako autor více než 70 průvodních textů, jako pořadatel řady autorských výborů a hromadných antologií (např. ruského symbolismu), jako lektor, editor a překladatel krásné literatury a literární vědy. Je spoluautorem publikace Sovětská literatura II. Ruská poezie (1964), v roce 2000 vyšel rozsáhlý výbor jeho studií Dvě století ruské literatury.

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Pondělí, 12 Březen 2018 15:31 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB