Beseda nad Knihou měsíce února podle redakce Literárek


maketa edice Deník Pavla JuráčkaZa účasti editorky knihy MARIE KRATOCHVÍLOVÉ, filmové historičky a kritičky JINDŘIŠKY BLÁHOVÉ se uskuteční beseda nad knihou  PAVEL JURÁČEK: DENÍK / II. 1956–1959 (ed. Marie Kratochvílová, Torst 2017). Večer ve středu 28. února od 19 hodin v Literární kavárně Řetězová (Řetězová 10, Praha 1) moderuje šéfredaktor LtN PETR BÍLEK. Pořádají Literární noviny a jejich příloha Biblio ve spolupráci s Literární kavárnou Řetězová a nakladatelstvím Torst.

 

 

 

 

Druhý svazek monumentálního deníkového díla významného českého filmového režiséra zahrnuje jeho deníkové sešity č. 12–22 z období let 1956–1959, kdy po vyhazovu z filologické fakulty nakonec sehnal práci ve Vesnických novinách v Nymburce a poté byl přijat ke studiu dramaturgie a scenáristiky na FAMU. Tam se setkal se spolužáky, kteří posléze vytvořili díla tzv. nové vlny českého filmu. Juráček do deníku unikal od povinností, které před něj stavěla škola a práce, sám byl však přesvědčen o tom, že jeho deník je literatura. A tak je „...právě deník nakonec jeho jediný, důsledný, nepřetržitý čin. Tam byl zřejmě jeho skrytý protitah napříč životními lapáliemi, požehnaná ‚šťáva' i nenáviděný úhyb od životního ‚reálu', hrdost i hořké stigma“ (J. Cieslar, 2002).

Nejde o běžný deník, ale o skutečné literární dílo, jedinečnou kroniku své doby. Pavel Juráček chtěl být a byl především spisovatel. Psal povídky, filmové povídky, scénáře a tento deník, zachycující život v Československu v průběhu třiceti let a následně i v exilu v Německé spolkové republice a po návratu do Československa. Juráček měl dramatický a vypravěčský talent, byl mistrem popisu, charakterizace a dialogu. Svůj deník psal rukou do 33 vázaných sešitů formátu A5. Přítomná edice poprvé shrnuje celek Juráčkova deníkového díla v celku – ve čtyřech objemných svazcích. První svazek obsahuje texty psané od roku 1948 do roku 1956 (vyšel v nakladatelství Torst v květnu 2017). Edici z autorových rukopisů k vydání připravila a svazek jmenným rejstříkem a ediční poznámkou opatřila Marie Kratochvílová. Deníky Pavla Juráčka vycházejí v grafické úpravě Jany Vahalíkové.

„Proč má smysl probírat se dalšími stovkami stran Juráčkova přemítání, když místy připomínají do sebe zacyklený bildungsroman mladíka rozervaného vlastními pochybami? Protože je to ojedinělá kronika doby. A kromě nesporných výtrysků literární geniality nabízí pohled na konjunkturální podstatu krize zdejší intelektuální elity, jíž se tehdy stal součástí." (Jan H. Vitvar, Respekt)

 

Večera se měl účastnit také herec a režisér Jan Kačer, ale pro pracovní povinnosti se nakonec besedy neúčastní, za což se omlouváme.

 

kontaktní osoba: Petr Nagy, editor přílohy LtN Biblio, Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript , tel. 725 180 772

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB