Bývalý velvyslanec Janyška dostal francouzský Řád umění a literatury


petr-janyska fot blog janyskaBývalý český velvyslanec ve Francii a v UNESCO Petr Janyška obdržel ve čtvrtek z rukou francouzského velvyslance Řád umění a literatury v hodnosti důstojníka. Je to vysoké státní vyznamenání udělované osobnostem ze světa kultury a podle velvyslance Francie bylo Janyškovi uděleno za dlouholeté sbližování obou zemí a jejich kultur.

 

 

Janyška je letitým frankofilem, z francouzštiny překládal a vyučoval ji a také intenzivně popularizoval povědomí o současné Francii formou přednášek na českých vysokých školách, v Ústavu mezinárodních vztahů i jinde. Publikoval desítky článků a studií o současné Francii.

 

Janyška jako první v českém prostředí psal o problémech francouzské integrace. Coby velvyslanec se podstatně podílel na půlroční prezentaci české kultury ve Francii nazvané Česká sezóna 2002. V Paříži také zorganizoval velkou mezinárodní konferenci o T. G. Masarykovi. Na počátku 90.let působil Janyška jako novinář prvních nezávislých periodik. Mezi lety 1992 a 1994 byl zástupcem šéfredaktora Lidových novin, kde vedl komentářovou rubriku i přílohu Středoevropské noviny. 

 

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB