Co najdete v tištěných Literárních novinách 2/2018


LtN č 2První, co by vás na stánku mělo oslovit, je kresba Milana Knížáka na titulu. V brutální zkratce vyjadřuje paradox naší zahraničněpolitické orientace, jenž tak výrazně ovlivňuje i probíhající kampaň před druhým kolem prezidentské volby.

 

 

 


Druhá nejnápadnější věc na tomto vydání je objem výtisku poté, co jej vezmete do ruky. Způsobeno je to tím, že do novin jsou vloženy dvě mimořádné magazínové přílohy. Ta první je Dossier s názvem Tradiční čínská medicína a na dvaapadesáti stranách obsáhle pojednává o tuzemských i čínských zkušenostech z tohoto oboru. Netají samozřejmě ani polemický charakter problematiky a seznamuje čtenáře se základními pojmy TCM. Druhou přílohou je první díl historického seriálu České osmičky. Ve vztahu k roku 1918 píše Boris Moskovič o české politice na počátku první světové války, o menšinách v Československu ve vztahu k roku 1938 pojednává Jan Kuklík, Únor 1948 shrnuje Jiří Kocian a o přípravě reforem pražského jara 1968 se vyjadřuje Oldřich Tůma.

 

Ve vlastních Literárních novinách pokračuje a je dokončena na třech stranách novoroční anketa o nejsilnějším kulturním zážitku v roce 2017. Kromě toho v rozhovoru spisovatel Michal Šanda vypráví o svém pojetí literatury a o svém vystoupení z Asociace spisovatelů. Dále v prvním sešitě ostře reagují Václav Klaus a Jiří Weigl na názory rakouského spisovatele Roberta Menasseho, jež uveřejnily Literární noviny v minulém čísle. O paradoxech energetické soběstačnosti Evropské unie na příkladu zemního plynu píše Tereza Spencerová.


Pravidelná příloha Biblio, která vychází současně také v Deníku, je otevřena rozhovorem s populární autorkou Petrou Soukupovou o jejích nových knihách. Příloha přináší pohledy do zákulisí literárního života a referuje například také o českých knihách nejčastěji překládaných do cizích jazyků. Najdete zde také vizitku nové nositelky Ceny Karla Čapka nebo tip na knihu měsíce, jíž je tentokrát svazek Pavel Juráček: Deník II. Jako obvykle se Biblio neobejde bez doporučení zajímavých audioknih.


Tradiční příloha Interview představuje snad dnes nejzajímavějšího českého romanopisce Davida Zábranského, se kterým šéfredaktor Petr Bílek medituje nad románem Za Alpami. Z převzatých textů si nelze nechat ujít interview s bývalým německým kancléřem Gerhardem Schröderem, kde s ním redaktor týdeníku Die Zeit polemizuje o jeho angažmá ve službách Ruska.


Další tradiční příloha Harmonie života nabízí kromě obvyklých alternativních léčebných doporučení také rozhovor se spisovatelem Janem Krůtou o historické kontinuitě lidského bytí.


No a konečně k objemnosti výtisku přispívá podruhé vydávaná, nová příloha Divadlo. Věnuje se specifické atmosféře ostravských divadel a kromě toho zaznamenává událost, o které se dost mluví. Polský režisér Jan Klata režíruje v pražském Divadle pod Palmovkou Shakespeara, takže byl nejvyšší čas na rozhovor s ním a na zpověď herečky Terezy Dočkalové, jak to u něj vypadá na zkouškách. Režisér Vlastimil Venclík jel o Vánocích do Moskvy za svou vnučkou a píše o tom, jak se jí jako jediné zahraniční studentce studuje na tamější baletní škole.
Nuže, suma sumárum 108 stran čtení. To by vám na měsíc mohlo vystačit.

 


Literární noviny 2/2018 jsou v prodeji od 25. ledna, možné je koupit viz seznam prodejen

 

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Čtvrtek, 25 Leden 2018 12:33 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB