Co najdete v tištěných Literárních novinách číslo 10LtN 2017 10Roztrhaná fangle České republiky v podání Milana Knížáka upozorňuje na vstupní téma, jímž je populismus českých politických stran v evropském kontextu. Jeho prvky jsou přítomny v systému každé zastupitelské demokracie jako borélie v lidské krvi a je jen otázkou času a vhodných podmínek, za jakých propukne akutní fáze onemocnění. S touto problematikou úzce souvisí stať Martina Švehly o knize Andreje Babiše. Šéf hnutí ANO v ní seznamuje potenciální voliče s tím, jak on vidí svět a jak by jej chtěl měnit. Sami se můžete rozhodnout, zda jde o populismus systémový či příležitostný.

 

 


Hlavní rozhovor vedl Petr Nagy se spisovatelkou Jakubou Katalpou o jejím novém románu Doupě. Je to... No, přečtěte si to.


Německý antifašista Kurt Nelhiebel napsal dopis českému ministru kultury Danielu Hermanovi a mimo jiné je v něm věta: „Fučík je stejně tak málo zodpovědný za zločiny komunistického režimu, jako jste Vy zodpovědný jako křesťan za zločiny katolické církve z dob křižáckých výprav či inkvizice." Česká historička žijící v Německu Eva Hahnová napsala o případu článek nazvaný Antifašismus v praxi a přesně postihla to, o čem se u nás prakticky nemluví.


Fenomén Severní Koreje rozebírá ve svém analytickém textu publicista Jan Vítek a v titulním rozhovoru přílohy Interview se k němu vyjadřuje také reportér CNN Will Ripley, který do této země často zajíždí. Oba názory ukazují, že způsob řešení, který volí prezident Trump, řešením nemůže být.


Nad budoucností naší civilizace se ve světle nových filozofických koncepcí zamýšlí ve svém textu nazvaném Slabost jako naděje Milan Knížák a naznačuje své originální pojetí víry.


V příloze Biblio se sedmička literátů svěřuje s tím, jak na ně zapůsobilo nedávné úmrtí prozaika Petra Šabacha. Spisovatel, editor a nakladatel Martin Reiner v rozhovoru s Petrem Bílkem komentuje svůj ediční počin, jímž je exkluzivní vydání výboru veršů z pozůstalosti Ivana Blatného. Své pojetí knihy charakterizuje „jako když dívce svého srdce koupíte krásný šperk". Blatný se stal pro Literární noviny knihou měsíce září, pro říjen vybrala redakce publikaci Praha temná a tajemná Michaela Borovičky. V Bibliu vypráví majitel nakladatelství Garamond Petr Himmel, proč ho těší vydávat knihy, a Petr Nagy přináší reportáž z festivalu Ortenova Kutná Hora. Nechybí ani pravidelná rubrika Měsíc u knihovny s Petrem Bílkem, žebříček bestsellerů ani recenze divadelního představení podle prózy Macocha Petry Hůlové.


Stěžejním textem přílohy Interview je kromě již zmíněného Ripleyho rozhovor s profesorem Jiřím Trávníčkem, který rekapituluje své poznatky z letitého výzkumu českého čtenářství. V textu převzatém z německého týdeníku Der Spiegel vysvětluje íránský viceprezident Alí Akbar Sálehí, proč by Západ odstoupením od jaderné smlouvy ztratil víc.


O skutečné ceně levného masa uvažuje ve vstupním rozhovoru přílohy Harmonie života aktivista Philip Lymbery. Jako výkonný ředitel organizace Compassion in World Farming usiluje o zlepšení života hospodářských zvířat a podporuje humánní a udržitelnou výrobu potravin. Kromě pravidelných rubrik nabízí příloha také stať spisovatelky Ladislavy Chateau o zvláštnosti francouzského životního stylu, jež se skrývá pod pojmem „trh s druhou matkou".


Ve zvláštní příloze Dossier vypráví slovenský velvyslanec v České republice Peter Weiss Evropský příběh Slovenska. O přijetí eura píše: „Významným faktorem široké akceptace společné evropské měny bylo zřejmě také stanovení takového výměnného kurzu slovenské koruny za euro, který nevyvolal ani pobouření občanů, ani masivní stížnosti ekonomických subjektů."


Mimořádná příloha Ars je celá věnována 26. ročníku cyklu Svátky hudby v Praze.


Na toto vydání Literárních novin se svých trafikantů můžete ptát od pátku 29. září. Ať je vám s ním dobře.

 

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB