Co najdete v Literárních novinách číslo 9

 

LtN 2017 9Potřetí se na titulní straně tištěných Literárních novin objevuje kresba Milana Knížáka. Týká se vstupního tématu vyvolaného otázkou: Jaký vliv bude mít probíhající úbytek vody v české krajině na skladbu našeho jídelníčku v příštích desetiletích? List přináší odpovědi Pavla Kloučka z České zemědělské univerzity a Bedřicha Moldana z Centra pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy.

 

 

V rubrice O čem se mluví přinášejí Literární noviny komplexní pohled na kauzu Čapí hnízdo z pera Tomáše Němečka. Autorovi, který má jako jeden z mála českých novinářů také právnické vzdělání, vychází pro Andreje Babiše sazba pět až sedm let. Co na to říkají Babišova média, se tu dočtete také.

Česká překladatelka a novinářka Martina Schepelernová pobývá v Dánsku už téměř čtyři desetiletí, takže se dá její srovnání Dánů a Čechů brát vážně. Mimo jiné píše: „Čím více zprava se na Dánsko dívá Čech, tím se mu bude zdát rudější, levicové…“

Tereza Spencerová se zabývá studií britského think-tanku Chatham House, který nedávno upozornil na čtrnáct míst a infrastrukturních objektů na celé planetě, jejichž prostřednictvím se udržuje světová potravinová bezpečnost. Vzhledem k tomu, že budováním alternativ pro případ krize se nikdo nezabývá, vyvolat kolaps může třeba přírodní katastrofa v Texasu, jehož přístavy patří do zmíněného seznamu.

Libyjský akademik a politik Džuma Džamátí komentuje současnou antiimigrační a antiteroristickou politiku Evropy vůči Libyi a dospívá k tomu, že předkládaná řešení žádným řešením nejsou.

Příloha Biblio přináší rozhovor s básnířkou Simonou Rackovou, která vydává další sbírku a v loňském roce obdržela prestižní Drážďanskou cenu lyriky. Anna Rezková Horáčková z nakladatelství Paseka ve svém sloupku říká, že u nás vychází mnoho knih, a proto její dům redukuje svůj ediční program. Knihou měsíce Literárních novin byla jmenována publikace Ivan Blatný Jde pražské dítě domů z bia… Dále v Bibliu najdete obsáhlý nekrolog za básníkem Jiřím Kuběnou, který zemřel 10. srpna.

Přílohu Interview otevírá rozhovor s historičkou Danou Dvořáčkovou-Malou, která zaujala metodou výzkumu středověkého všedního života na panovnických dvorech. Ruský režisér Andrej Končalovskij se v interview převzatém z německého týdeníku Der Spiegel zabývá úvahami o své rodné zemi a uzavírá, že Rusko Putina zničilo. V ukázce z knihy Karla Hvížďaly nazvané Vlčice se bývalá soudkyně Iva Brožová svěřuje s tím, kdy se ve funkci předsedkyně Nejvyššího soudu poprvé rozplakala. Ukrajinský sociolog Euhen Holovacha rozebírá současnou situaci v Kyjevě a domnívá se, že k žádné změně tam nedojde, i když jsou lidé otrávení. Změna by prý mohla přinést něco ještě horšího. V přátelském rozjímání českokrumlovského lékaře Jana Příbaně s malířem Jindřichem Čapkem  se čtenář doví leccos o tom, jak žili čeští exulanti před rokem 1989.

Příloha Harmonie života přináší kromě tradičních materiálů týkajících se alternativních způsobů života také rozhovor s nedávno zesnulým sociologem Petrem Matějů o jeho knize Moc krásy. Vědec například konstatuje: „Pánové vedou o kráse žen řeči u piva, dámy u kafíčka známkují své konkurentky (muži jim za řeč moc nestojí) a nebýt krásy a ošklivosti, jistě by ubylo mnoho z nejlepších vtipů.“

Zvláštní příloha pod titulem Divadelní sezona nabízí úvahu herce a režiséra Jana Kačera o smyslu divadla a představuje dramaturgické plány desítky českých a moravských divadel.

Příloha Ars shrnuje příspěvky z konference o česko-čínské kulturní spolupráci a kromě toho se v ní publicista Jiří Brotánek zabývá trapným divadlem nedůstojných vytáček kolem možnosti vyslat Muchovu Slovanskou epopej do Číny.

Všechno tohle čtení je na stáncích od 31. srpna.

Seznam prodejních míst Literárních novin

 

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Čtvrtek, 31 Srpen 2017 12:29 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB