Co najdete v tištěných Literárních novinách číslo 8

 

LtN 2017 8Co ti Češi vlastně chtějí? Tuto otázku položila redakce režiséru Jiřímu Svobodovi, spisovateli Davidu Zábranskému, vydavateli The Fleet Sheet Eriku Bestovi a socioložce Daně Hamplové. Pátým účastníkem ankety se svou kreslenou verzí odpovědi stal i Milan Knížák. Sešla se tak velmi různorodá sdělení a čtenář je může konfrontovat se svými pocity, jež budou určitě taky úplně odlišné. Jsme společnost disperzních zájmů.

 

 

 

Téma, o kterém se mluví a o kterém vlastně nikdo nic neví, je tzv. Trojmoří. Je zvláštní, že projekt, kvůli kterému se do Varšavy obtěžoval i Donald Trump, zůstává u nás skoro v utajení. Tereza Spencerová se při svém hodnocení ptá, co znamená to, že nebyla přizvána Ukrajina.

Knihou měsíce vyhlásila redakce svazek esejů Mirka Kováříka Život…a poezie…? Proto je místo hlavního rozhovoru věnováno právě této zakladatelské osobnosti českého divadla poezie. Z připojených ohlasů literátů, jejichž život a tvorbu Kovářík ovlivnil, vystupuje portrét svérázného tvůrčího naturelu.

Ani v tomto vydání nechybí stať na průběžné téma českého národního zájmu. Tentokrát se na vztah národního a státního zájmu podíval politolog Oskar Krejčí.

V příloze Biblio osvětluje vznik své knihy povídek básník Petr Borkovec a vysvětluje, proč jezdí na chalupu do italského Lido di Dante. V příloze je také úryvek z další knihy měsíce, jíž je monografie o básníku a kritikovi Antonínu Brouskovi z pera Lucie Antošíkové. A následuje  reportážní ohlédnutí za letošní Šrámkovou Sobotkou. Samozřejmě se tam najde i žebříček bestsellerů a tip na zajímavé audioknihy.

Přílohu Interview otevírá rozhovor s exprezidentem Václavem Klausem, ve kterém se ho spisovatelka a publicistka Ladislava Chateau ptá na jeho vztah k francouzským dějinám a kultuře. Řeč přijde i na Emmanuela Macrona. Pověsti o svých netuctových názorech dostál Václav Klaus také tady: „Ano, v Deklaraci práv člověka vidím ne jedovaté, ale velmi jedovaté zárodky různých nepěkných věcí příštích.“ Dále v příloze najdete rozhovor s jedním z nejlepších světových hornistů Radkem Baborákem a s kanadskou aktivistkou Naomi Kleinovou o hamburském summitu a o Trumpovi.

Příloha Harmonie života vás provede rekonstruovanou a právě nově otevřenou vilou na Kampě, kde mimo jiné žili Jan Werich a Vladimír Holan. Bohatý obrazový doprovod poskytuje velmi plastickou představu o muzejní expozici.

O prázdninách mívají lidé více času. Dokonce i na čtení. Na to redakce Literárních novin při přípravě tohoto čísla myslela, takže nabízí ke čtení nejen noviny, ale také mnoho inspirace pro výběr knih. Nechte se vést.

 

Literární noviny můžete zakouoit v těchto prodejnách viz nebo si objednat ZDE.

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Čtvrtek, 27 Červenec 2017 11:23 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB