Hejduk, Plzeň, Literárky 

osmy den ilustraceNěco takového se dnes už vidí málokdy. Fluktuující a těkavé publikum zapomnělo na mediální monogamii a je nevěrné za každým rohem. Z takových setkání se rodí promiskuitní představa o světě, takže narážíme na ideové levobočky, kteří se tváří jako legitimní dědicové tradice. Ale nejsou. Bastard zůstane bastardem. A věrnost může být tak krásná.

 

 

Příklad nad jiné představuje Pavel Hejduk. Pavel Hejduk je čtenář Literárních novin. To ho šlechtí a nemůže to o sobě říct každý. On je ovšem nejen čtenář, ale také autor Literárních novin. Být čtenář a autor mu ale zdaleka nestačí. Vypracoval se na post honorárního konzula Literárních novin v Plzni. Náplň své činnosti si stanovuje sám a nešetří se. Jeho zásluhou je, že náš list přivinula na prsa Západočeská univerzita. Ruce jsme si díky jeho neumdlévající iniciativě podali i s Plzeňskou filharmonií. Nové plzeňské divadlo uvítala zvláštní příloha Literárních novin. Letitá a kolegiální je spolupráce Literárních novin s Českým rozhlasem Plzeň, kde Pavel Hejduk nalezl spřízněnou osobnost v řediteli Zdeňku Levém. Redaktoři Literárních novin tak opakovaně promlouvají k západočeským posluchačům a mívají příležitost v sále rádia uvítat na svět nejrůznější knihy. Sešli jsme se tam například před dvěma lety také nad svazkem mých sloupků nazvaným Osmé dny. Kdo to všechno zařídil? Že se ptáte. Pavel Hejduk.

Letos se ohlížíme za devadesáti lety existence Literárních novin. Opravdu se tento časopis už devět desetiletí jmenuje noviny a opravdu nepřevzal svůj název od ruské Litěraturnoj gazety, jak si mnozí zafixovali. Jakmile tato skutečnost dolehla k Pavlu Hejdukovi, začal jednat. Postavil nás před hotovou věc. A 3. července byla v budově Českého rozhlasu Plzeň vernisáž výstavy k našemu výročí. Když jsme s ředitelem Levým a kolegou Janem Štolbou na začátku řečnili, dívali jsme se do tváří tolika hostů, že jsem musel veřejně přiznat, že v Praze bychom jich nedali dohromady ani třetinu. Plzeň je Plzeň a v Plzni nám rozumějí.

V měsíci svých sedmdesátin se prostřednictvím svých kreseb na titulní stránce Literárních novin, jak jsou vystaveny v rozhlase, vrátil do rodného města také Jiří Slíva. Jeho humor je výraznou dominantou v chóru ostatních plzeňských uměleckých postav, jež se na stránkách Literárních novin za poslední léta dostaly ke slovu. Díky komu? Ani se neptejte.  

S moderátorkou Květou Bodollovou jsme spolu s Janem Štolbou natočili pořad o historii Literárních novin a vzpomínali jsme zejména na proslulé fungování listu v šedesátých letech, v době, jež se kryla s naším dospíváním, v němž Literárky mají leccos na svědomí. Paměť je zkrátka zařízení na výrobu vzpomínek, tak jsme toho využili. (Pořad si můžete poslechnout  ZDE)

Ve výstavních prostorách Českého rozhlasu Plzeň budou Literární noviny hostem do 29. července. Pro náš vzájemný vztah to však není datum fatální. Ani po něm totiž nekončí funkční období našeho honorárního konzula. Obávám se, že Pavel Hejduk na sebe dobrovolně vzal úkol doživotní. Klobouk dolů! 

 

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Úterý, 18 Červenec 2017 12:22 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB