Co najdete v tištěných Literárních novinách číslo 7
LtN logoHned první strana je unikátní. Poprvé vytvořil ilustraci pro Literární noviny Milan Knížák. Aluze na jeho slavné václavky, které známe z billboardu, je trefný vtípek a přesně souzní s anketou na otázku, nakolik současná praxe policejních odposlechů ohrožuje právo občanů na soukromí. Proces s Davidem Rathem posloužil jako impulz k širšímu zvážení složité problematiky.

 

 


Redakce ovšem nezapomněla ani na své letošní průběžné téma, jímž je český národní zájem, a věnuje se mu v rozhovoru s předsedou ČMKOS Josefem Středulou. Příznačný je hned titulek: Proč si máme myslet, že v národní povaze je ohnout hřbet? Dále se v příloze Interview objevuje rozhovor s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem převzatý z německého týdeníku Der Spiegel. Slova o Trumpovi a migrantech i o francouzsko-německých vztazích je dobré si zapamatovat. A pokud chce být čtenář udiven ještě víc, měl by si dopřát interview s ornitologem Richardem Prumem o tom, co kachní sex prozrazuje o lidské nátuře.
K 90. výročí Literárních novin se svými vzpomínkami vracejí Petr Prouza, Jana Červenková a Vladimír Karfík a hovoří o fluidu tohoto listu.
Čerstvá laureátka Ceny Toma Stopparda Sylvie Richterová srovnává v rozhovoru s Petrem Nagyem český a italský literární život i univerzitní atmosféru, neboť ji za svého dlouholetého působení na Apeninském poloostrově dokonale poznala.
Sinolog Tomáš Pavlík se v pozoruhodném textu zamýšlí nad tím, zda rozumíme Číňanům a jejich mentalitě. Tereza Spencerová zase zevrubně popisuje problematiku Šanghajské organizace pro spolupráci poté, co se jejími novými členy staly jaderné státy Indie a Pákistán.
Přílohu Biblio otevírá článek o knize Gilliameska, která vyšla v českém překladu a která je dílem Terryho Gilliama, člena známé skupiny Monty Python. Dále v příloze vypráví o své nové knize mladá spisovatelka Ivana Myšková a Petr Nagy shrnuje výsledky konference o financování a propagaci české literatury. Pozornosti redakce neunikla ani zvláštní situace Národní knihovny.
V Harmonii života, další z pravidelných příloh, hovoří kurátor a výtvarný teoretik Jiří Machalický o výstavě Jiřího Koláře v Sao Paulu. Machalický nejen charakterizuje jednotlivé etapy Kolářova díla, ale také se věnuje umělcově vášni sběratelské. Stálou pozornost věnuje tato příloha léčivým rostlinám a relaxačním technikám, takže tentokrát přišlo na řadu léčení lupenky a jóga.
Kromě pravidelných vychází i jedna zvláštní příloha nazvaná Třebíč – město historické i kulturní. Jsou zde představeny obvyklé turistické cíle, jimiž jsou židovská čtvrť a zámek, a navíc se tu představuje i nově otevřená pamětní síň Antonína Kaliny a expozice Franta.
Literární noviny 7/2017 jsou na stáncích od 29. června.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Pondělí, 03 Červenec 2017 12:28 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB