Zemřela morální opora umělců - Olbram Zoubek

olbram-zoubek-sblizeniNarodil se v Praze 21. dubna 1926. Vystudoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou u profesora Josefa Wagnera. Podle sochaře Kurta Gebauera má největší hodnotu Zoubkov tvorba z 60. a 70. let, patřil spolu s Karlem Neprašem, Alešem Veselým a dalšími k uznávaným sochařským veličinám.

 

 

 

Na 2. pražském salónu v domě U Hybernů v Praze dostal I. cenu Svazu českých výtvarných umělců za sochu „Jan“. Především byl známý svými typickými figurami. Od roku 1958 do 1969 byl členem tvůrčí skupiny Trasa. Často cestoval a při pobytu v Řecku se zde natolik inspiroval, že to ovlivnilo jeho tvorbu a od té doby jsou známé jeho typické postavy s drapérií a výraznými gesty.

V šedesátých letech patřil k předním postavám Svazu umělců a ovlivnil řadu svých kolegů. Po tragické smrti Jana Palacha se odhodlal k sejmutí jeho posmrtní masky. „Byla to přece moje práce, rozuměl jsem tomu, jak se to udělá,“ prohlásil tehdy. Vytvořil i bronzový náhrobek Palachova hrobu, který byl však odstraněn a roztaven. Vytvořil další náhrobek tentokrát Janu Zajícovi, ale ten nebyl instalován.

Za svůj odpor vůči režimu byl vyhozen ze Svazu umělců a skupina Trasa byla rozpuštěna. V Zoubkově ateliéru se scházeli opoziční umělci, kteří si říkali Nová skupina a Olbram Zoubek v minulém režimu sehrál mezi nejen výtvarnými umělci jakousi jejich morální oporu. Nesměl tvořit a v té době se věnoval restaurování.

Netřeba se zmiňovat o Zoubkově polistopadové tvorbě, která je dostatečně známá, počínaje památníkem obětem komunismu na pražském Újezdě a konče letos odhalenou plastikou pátera Toufara.

Byl velmi plodným sochařem a jeho sochy jsou ve vlastnictví mnoha institucí. V roce 1996 dostal státní vyznamenání - Medaili za zásluhy.

 

 

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB