Co najdete v tištěných Literárních novinách číslo 6LtN 2017 6Titulním tématem jsou vulgarity. Spisovatelka Milena Fucimanová se věnuje přiléhavosti a naléhavosti sprostých slov v dnešní české komunikaci a konstatuje, že někdy člověku prostě nic jiného nezbývá. Vulgarismus dokáže uvolnit napětí a osvobodit. Jenže...

 

 


Debata o českém národním zájmu pokračuje a nabírá obrátky. V dopisové rubrice na předcházející publikované názory ostře reaguje jeden ze čtenářů a ekonomka Ilona Švihlíková rozvíjí téma z ekonomického pohledu. Je naším zájmem zavést euro? Zač stojí české zemědělství? Proč neprobíhá strukturální proměna české ekonomiky? Klesá rapidně úroveň našich „elit"? A co je vlastně národ?
Rozhovor se spisovatelkou Annou Bolavou se probírá její novou knihou nazvanou Ke dnu. Jihočeské maloměsto se tu mění v zónu přízračných dějů. Utopené naděje končí na dně močálů a lidé se trápí svými syrovými životy. Dojde si knížka opět pro cenu Magnesia Litera? V předcházejícím případě se to autorce povedlo.
Tereza Spencerová představuje Trumpovu politiku placených služeb a ukazuje, jak se současná politika velmocí pokouší proměnit model bipolárního světa.
Příloha Biblio se zamýšlí nad skončeným veletrhem Svět knihy a představuje i držitelku na něm udílené Ceny Jiřího Ortena Zuzanu Kultánovou. Upozorňuje se tady také na novou netradiční knihu o Franzi Kafkovi a současně se příloha věnuje i novému dokumentaristickému cyklu o spisovatelských knihovnách.
Přílohu Interview otevírá rozhovor s psychiatričkou a básnířkou Evou Válkovou o legendárním surrealistickém umělci Karlu Šebkovi, který jednoho dne zmizel neznámo kam. Další z textů rekapituluje životní cestu a dílo herce a recitátora Alfreda Strejčka s přihlédnutím k jeho fenomenální paměti. O tom, že fenomény my a příroda se nedají oddělit, vypráví italský spisovatel experimentátor Antonio Moresco.
Jak blízko sebe stojí slast labužnická a slast sexuální, se snaží v příloze Harmonie života rozluštit Vladimír Poštulka. A samozřejmě nemohou zde chybět ani rady paní Podhorné, jak bylinkami podpořit dýchání.
Takže shrnuto: Nové Literární noviny nabízejí kulturní rozjezd do léta.

 

Literární noviny můžete zakouoit v těchto prodejnách viz nebo si objednat ZDE.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Středa, 07 Červen 2017 10:47 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB