Česká Noc literatury již po jedenácté

Email Tisk PDF

 

Soňa ČervenáKulturní akce s názvem Noc literatury, v níž se originálním způsobem propojuje literatura s divadlem a uměleckými projekty typu site-specific, si za roky své existence již našla množství příznivců nejen u nás, ale zásluhou Českých center i jinde ve světě (kupříkladu v Paříži, Budapešti či New Yorku).

 

 

Tuzemským zájemcům pak nabídne v pořadí již 11. ročník bohatý program v Praze a dalších třiapadesáti českých městech. (Foto vlevo nahoře: jednadevadesátiletá herečka a operní pěvkyně Soňa Červená, která bude vůbec poprvé číst v Čechách, zatím četla jen v Německu. Číst bude úryvek z románu Vycpaný barbar od současného maďarského autora Gergely Péterfyho.)

Noc literatury v Praze organizují Česká centra ve spolupráci s pražským sdružením sítě EUNIC, zahraničními velvyslanectvími a nakladatelstvím Labyrint. V české metropoli se mezi 18. a 23. hodinou na nejrůznějších místech Nuslí a Michle (kam se nyní akce přesunula z loňského Karlína) bude číst z vybraných knižních titulů. Celkem devatenáct zemí představí jednoho svého současného autora v novém českém překladu, přičemž v roli interpretů se objeví i řada plakát Noc literatury 2017známých hereckých osobností, od Soni Červené přes Aňu Geislerovou či Marii Doležalovou až po Martina Myšičku. Letošním zpestřením je autorské čtení Daniely Šafránkové z její knihy Bydlim v Nuslích (Argo 2016).

Mezi dějišti jednotlivých čtení nechybí běžně nedostupné lokality a prostory jako Nuselský pivovar, tramvaj „Modrák“ nebo Státní ústav radiační ochrany. Na některých místech se budou moci čtenáři setkat nejen s ukázkami vybraných knih, ale i s jejich autory z řad zahraničních hostů mezinárodního knižního veletrhu Svět knihy (11. až 14. května), jako jsou Gergely Péterfy (Maďarsko), Selma Lonning Aaro (Norsko), José Luís Peixoto (Portugalsko) nebo Karine Tuil (Francie).

V rámci 11. ročníku je kromě toho vyhlášena soutěž o nejzajímavější video na sociálních sítích. Mohou se jí účastnit všichni zájemci ze všech českých měst, kde letos proběhne Noc literatury. Příspěvek by neměl přesáhnout délku 30 vteřin a měl by zachytit atmosféru i vjemy autora. Tři nejlepší videa budou oceněna cenami, které věnuje Divadlo na Vinohradech, nakladatelství Argo a Národní divadlo.

Více informací a podrobný program Noci literatury v českých městech najdete na webu http://www.nocliteratury.cz/cs/2017

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Středa, 10 Květen 2017 14:04 )  


Akademie Literárních novin vás zve na kurz

Soudobé československé a české dějiny – významná výročí 2018

Lektory kurzu jsou vědečtí pracovníci Ústavu soudobých dějin Akademie věd České republiky

Oldřich Tůma a Jiří Kocian.

Kurz se zabývá československými a českými soudobými dějinami v souvislosti s významnými výročími roku 2018: 1918 vznik samostatného státu ČR, 1938 Mnichovská dohoda, 1948 komunistický převrat a 1968 konec Pražského jara, a to v kontextu mezinárodních souvislostí včetně studené války.

Středa a čtvrtek 10. a 11. ledna 2018 * 10:00 hod. až 16:00 hod. * 20 účastníků * Korunní 810/104, budova D, Praha 10-Vinohrady * 2400 Kč včetně oběda a občerstvení

Kurz je akreditován MŠMT ČR

AKADEMIE.LITERARKY.CZ

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB