Za Jiřím Ornestem

Email Tisk PDF

Jiří Ornest foto youtube prtsc čtVystudoval herectví na DAMU a po studiích získal angažmá v Divadle E. F. Buriana, kde působil až do jeho zrušení (1968–1990). Dále jsme jej vídali v Divadle Na zábradlí. Mimo herectví se věnoval divadelní režii a překladatelství (Dlouhá plavba domů). Pokusil se i o vlastní autorské hry (Kdo je tady pán, Tragédie mstitele). Z Ornestovy divadelní tvorby stojí za zmínku komedie Nahniličko, jejímž autorem je jeho dlouholetý přítel Jan Kraus. Od mládí se věnoval alternativní divadelní formě. V roce 1996 obdržel Cenu Alfréda Radoka za ztvárnění Ludwiga Vosse ve hře Ritter, Denne, Voss od rakouského dramatika Thomase Bernharda.

 

 

Vzpomínka


Pád boha! Jaký pád! Potom je chlapec sámFilaky foto M Patřičný

...bez blahé mocnosti, jež umí překážkám

snižovat výšiny, jež umí blížit dálku

a peklo zavírá na vůni, na fialku...

 

 

 

 

 

Cituju zpaměti Ortenovu Sedmou (my milovníci víme, že elegii), tu, která je ve mně už od studentských let a kterou vyprávím nejlíp ze všech lidí, protože jsem ji žil,...
... fotil jsem včera na dvoře fialku s církevními atributy – na paměť toho božího – lidského pádu a večer bylo ve zprávách, že umřel Ornest, prý byli příbuzní s Ortenem, slyšel jsem.
Martin Patřičný

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Pondělí, 10 Duben 2017 13:28 )  


Akademie Literárních novin vás zve na kurz

Soudobé československé a české dějiny – významná výročí 2018

Lektory kurzu jsou vědečtí pracovníci Ústavu soudobých dějin Akademie věd České republiky

Oldřich Tůma a Jiří Kocian.

Kurz se zabývá československými a českými soudobými dějinami v souvislosti s významnými výročími roku 2018: 1918 vznik samostatného státu ČR, 1938 Mnichovská dohoda, 1948 komunistický převrat a 1968 konec Pražského jara, a to v kontextu mezinárodních souvislostí včetně studené války.

Středa a čtvrtek 10. a 11. ledna 2018 * 10:00 hod. až 16:00 hod. * 20 účastníků * Korunní 810/104, budova D, Praha 10-Vinohrady * 2400 Kč včetně oběda a občerstvení

Kurz je akreditován MŠMT ČR

AKADEMIE.LITERARKY.CZ

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB