Za Jiřím Ornestem

Jiří Ornest foto youtube prtsc čtVystudoval herectví na DAMU a po studiích získal angažmá v Divadle E. F. Buriana, kde působil až do jeho zrušení (1968–1990). Dále jsme jej vídali v Divadle Na zábradlí. Mimo herectví se věnoval divadelní režii a překladatelství (Dlouhá plavba domů). Pokusil se i o vlastní autorské hry (Kdo je tady pán, Tragédie mstitele). Z Ornestovy divadelní tvorby stojí za zmínku komedie Nahniličko, jejímž autorem je jeho dlouholetý přítel Jan Kraus. Od mládí se věnoval alternativní divadelní formě. V roce 1996 obdržel Cenu Alfréda Radoka za ztvárnění Ludwiga Vosse ve hře Ritter, Denne, Voss od rakouského dramatika Thomase Bernharda.

 

 

Vzpomínka


Pád boha! Jaký pád! Potom je chlapec sámFilaky foto M Patřičný

...bez blahé mocnosti, jež umí překážkám

snižovat výšiny, jež umí blížit dálku

a peklo zavírá na vůni, na fialku...

 

 

 

 

 

Cituju zpaměti Ortenovu Sedmou (my milovníci víme, že elegii), tu, která je ve mně už od studentských let a kterou vyprávím nejlíp ze všech lidí, protože jsem ji žil,...
... fotil jsem včera na dvoře fialku s církevními atributy – na paměť toho božího – lidského pádu a večer bylo ve zprávách, že umřel Ornest, prý byli příbuzní s Ortenem, slyšel jsem.
Martin Patřičný

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Pondělí, 10 Duben 2017 13:28 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB