Co najdete v tištěných Literárních novinách číslo 4

LtN 2017 4Tak především si v letošním čtvrtém čísle můžete přečíst čtyři verze odpovědí na otázku, proč vstoupil Andrej Babiš do politiky. Vyjadřují se právník, politolog, psychiatr a bývalý politik. A jejich názory jsou dost radikální.

 

 

 


V hlavním rozhovoru se spisovatel Miloš Urban snaží vysvětlit, proč napsal nový román s názvem Závěrka, proč jsou Karlovy Vary morbidní město a proč pornografie není zajímavá. Taky se dovíte, jak je to s jeho vášní pro fotografování.
Cynickorealistický pohled na to, co znamenají národní zájmy v mezinárodních vztazích, nabídne Petr Robejšek. Redakce jej požádala o příspěvek do průběžné debaty o českých národních zájmech, jíž se dosud zúčastnili Petr Drulák, Václav Klaus a Vladimír Špidla. V politické části novin analyzuje ještě Marek Řezanka vzájemné propojení českých parlamentních a prezidentských voleb a snaží se vyznat ve změti protichůdných tendencí i uvnitř jednotlivých stran. Jan Schneider diagnostikuje inkontinenci zpravodajské komunity CIA v souvislosti s únikem dokumentů na server WikiLeaks. Přitom vůbec nevylučuje možnost, že materiály byly podsunuty záměrně s cílem manipulovat.
V příloze Biblio recenzuje Petr Nagy knihu Astrid Lindgrenové Válečné deníky 1939–1945 a román Amose Oze Jidáš. Vášnivou obhajobu knihy jako kulturního artefaktu přináší ve svém sloupku Jiří Macháček z nakladatelství Protimluv. Dále noviny sledují příznačné české patálie kolem nově založeného Českého literárního centra s podtitulem Hon na Janyšku. Tradičně lze postát u knihovny s Petrem Bílkem a ochutnat šest jeho kritických jednohubek. Petr Nagy hodnotí nové audioknihy a v divadelním sloupku konstatuje, že adaptace prózy německé autorky Judith Hermannové Počátek veškeré lásky v divadle MeetFactory se nepovedla. Na poslední stránce Biblia se Petr Bílek v nekrologu loučí se spisovatelem Alexandrem Klimentem.
V příloze Interview říká Magdalena Jetelová Karlu Hvížďalovi, že umělec je nomád, který zanechává stopy, a vypráví o své právě otevřené výstavě v pražské Národní galerii. Vycházející hvězda ekonomické vědy Mariana Mazzucato se v rozhovoru, který převzaly Literární noviny z německého magazínu Cicero, svěřuje s tím, jak radí Angličanům při Brexitu, který ji vůbec netěší. A americký profesor Jeff Frolik se v původním interview zabývá balíkováním elektrické energie a vysvětluje, proč je Vermont nejprogresivnějším státem USA.
O nepopiratelných léčebných efektech placeba mluví v příloze Harmonie života psychiatr Radkin Honzák. O Dumasových kulinářských eskapádách píše Vladimír Poštulka a nezapomíná ani na recepty. Rady pro zdravý život s bylinkami doprovázejí také nové teorie lásky.
To všechno je na stáncích zhruba za dvě piva.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Pátek, 31 Březen 2017 11:58 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB