Literární noviny v Literární kavárně

 

plakát řetězovkaZveme vás na besedu nad Knihou měsíce března podle redakce Literárek MILENA JESENSKÁ: KŘIŽOVATKY (VÝBOR Z DÍLA) za účasti editorky knihy Marie Jiráskové, bohemistky Anny Militz, redaktora nakladatelství Torst Jana Šulce, režiséra Juraje Herze a dalších hostů, moderovanou šéfredaktorem LtN Petrem Bílkem.

 

Naše pozvání přijaly rovněž obě editorky sborníku věnovaného Mileně Jesenské, který vyšel koncem minulého roku (a jehož recenzi naleznete v březnovém Bibliu) – Pavla Plachá a Věra Zemanová z Historického servisu –, stejně jako ředitel Česko-německého fondu budoucnosti Tomáš Jelínek, který dotyčný sborník doprovodil předmluvou.

Jesenská obálka

Ve spolupráci s Literární kavárnou Řetězová a nakladatelstvím Torst pořádají Literární noviny a jejich příloha Biblio.

První souborná edice díla Mileny Jesenské je výsledkem mnohaleté práce Marie Jiráskové, největší znalkyně díla Mileny Jesenské. Jde o dílo základního významu nejen pro literaturu českou, ale i v měřítku evropském – tato edice bude sloužit jako východisko k překladům díla Mileny Jesenské do cizích jazyků. Rozsáhlé dílo Mileny Jesenské je zde zachyceno ve všech svých fasetách. Jeho jádro leží v publicistice psané za života Franze Kafky, Kafkou komentované, a ve společensko-politické publicistice spjaté s Peroutkovou Přítomností na sklonku 30. let. Kniha je opatřena ediční poznámkou, doslovem a úplnou bibliografií díla Mileny Jesenské.

Více o knize na webu nakladatelství Torst.

 

„Prokousávám se monumentálním osmisetstránkovým svazkem a potkávám zvláštní osobnost (1896 –1944). Na jedné straně dokáže poradit ženám, aby si místo noční košilky pořídily praktické pyžamo, na straně druhé přemýšlí o tom, co znamená být Čechem. Oscilace mezi obyčejným životem a aktuální politikou je charakteristická pro tuto autorku, která prokazatelně inspirovala, ale také provokovala, stačí se podívat na některé její eskapády pravopisné. V roce 1939 píše: ‚Jako vždycky, když se dějí velké věci, chovají se Češi výtečně. Českému rozhlasu budiž dík za stručnou věcnost, se kterou vytrvale a trpělivě hlásil každých pět minut: německé vojsko postupuje od hranic ku Praze.' Nepřipomíná vám to něco?" – PETR BÍLEK, šéfredaktor Literárních novin

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Středa, 29 Březen 2017 12:54 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB