Co najdete v tištěných Literárních novinách číslo 3

LtN 2017 3Téma českého národního zájmu se vine i tímto vydáním. Po Petru Drulákovi a Václavu Klausovi se o jeho formulaci pokouší Vladimír Špidla zejména z hlediska strategie ČR 2030. Půjde v ní o hospodářský růst nebo o zvýšení kvality života?

 

 


Personální rošády kolem Donalda Trumpa inspirovaly bezpečnostního analytika Jana Schneidera k rozboru, jak se zpravodajské služby v minulosti a současnosti staví k politické reprezentaci. Manipulace a kruhem ověřené informace jsou denním chlebem zpravodajců. Bohužel.
Prozaička Markéta Pilátová vydala knihu S Baťou v džungli a rázem patří k nejčtenějším českým spisovatelkám. Čekala takový zájem o osobnost Jana Antonína Bati? Odpovídá v obsáhlém interview.
V Německu žijící česká historička Eva Hahnová varuje ve svém eseji před rétorickým přeháněním a silnými slovy při označování současných politických problémů a ptá se, zda nás opravdu čeká revoluce, jak je slyšet z různých stran. Nemáme se nechat balamutit.
V příloze Biblio se svěřuje čerstvá laureátka ceny Mileny Jesenské Dora Kaprálová, že jí vyhovuje vytvářet radikálně intimní pohled na svět. Také se dovíte, proč ji ocenil Česko-německý fond budoucnosti. Dále se v příloze upozorňuje na knihu shrnující korespondenci Josefa Váchala a Josefa Hodka nazvanou Až do hrobu tmavýho a na inscenaci první české queer fantasy Sen o říši lásky napsané Jiřím Karáskem ze Lvovic. Petr Nagy představuje již zmíněnou autorku i v článku o česko-německém sborníku Milena Jesenská: biografie – historie – vzpomínka.
Čím tak výrazně oslovil Němce kandidát na funkci kancléře Martin Schulz, si lze přečíst v rozhovoru převzatém z týdeníku Der Spiegel. V příloze Interview se dále vyjadřuje k situaci České televize mediální odborník Jaromír Volek a o svých zkušenostech z Evropského parlamentu vypráví europoslanec a sociolog Jan Keller.
V příloze Harmonie života rozebírá Jiří Pos vztah čínských turistů k České republice a biotronik Tomáš Pfeiffer tvrdí, že biotronika medicíně nekonkuruje.
A to ani zdaleka není všechno.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Pátek, 24 Únor 2017 12:54 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB