Co najdete nového v Literárních novinách č. 2

 

LtN 2017 02Vstupní text napsal Václav Klaus. Literární noviny jím pokračují v diskusi na téma českého národního zájmu a současně připomínají okolnosti a význam česko-německé deklarace, která byla podepsána před dvaceti lety. K důležitému historickému faktu se vrací i ředitel Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR Oldřich Tůma, který se zamýšlí nad významem Charty 77 a hodnotí její rozporuplný ohlas v současných médiích.

 

 

V rozhovoru se spisovatelem Markem Šindelkou probírá Petr Nagy vyznění jeho poslední prózy nazvané Únava materiálu a věnované fenoménu migračních procesů v Evropě. Autor přiznává, že jedním z impulzů k jejímu napsání byl stud za chování české veřejnosti.

Tereza Spencerová píše o postavení Donalda Trumpa na šachovnici oligarchů. Právník Aleš Rozehnal analyzuje tzv. lex Babiš a říká, že na něm je vidět, že neprošel odbornou diskusí. Americký politolog Nicolas J. S. Davies mluví o zoufalé potřebě nezávislých médií a o tom, jak ta současná neplní svou funkci.

V příloze Biblio se Milan Knížák zabývá postmoderním uměním a konstatuje, že do cíle dojdeme, když budeme schopni zachovat na hrotu společnosti duchovní elitu. Dále se zde Petr Nagy věnuje fundamentálnímu dílu o Franzi Kafkovi, jež napsal německý vědec Reiner Stach a jehož první díl právě vyšel česky a jmenuje se Rané roky. Rozhovor s knihkupcem Vladimírem Šebkem upozorňuje na nebezpečí zešedivění knižního trhu.

Příloha Interview přebírá z německého magazínu Cicero rozhovor s feministkou Alicí Schwarzerovou, jež se výrazně vyhraňuje proti politice kancléřky Merkelové. Dále je možné si přečíst, co podle Newta Gingriche bude dělat na počátku svého působení ve funkci Donald Trump. O aktuálních aspektech skoro zapomenuté kauzy Radar v Brdech hovoří bývalý starosta obce Trokavec Jan Neoral a Petr Janyška říká, co hodlá dělat ve funkci ředitele Českého literárního centra.

Harmonii života, další z příloh, otevírá portrét bylinkářky Jarmily Podhorné. Vladimír Poštulka ve svých textech popisuje národní specifika zabijaček a připomíná masopustní zvyky.

V čísle samozřejmě nechybí ani další připomínka 90 let existence Literárních novin. 

 

Literární noviny najdete na pultech ZDE uvedených prodejen.

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Pátek, 27 Leden 2017 11:42 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB