Co najdete nového v Literárních novinách č. 1

obal LtN 1 2017První číslo nového ročníku Literárních novin vyšlo 22. prosince a je neseno třemi dominantami.

 

 

 

Zaprvé v něm Tereza Spencerová popisuje osobní zkušenost z návštěvy syrského Aleppa. Na internetu jste mohli číst pouze dílčí postřehy, tady, v tištěných novinách, se v panoramatickém záběru český čtenář konečně dovídá, jak skutečně boje v této válce probíhají a jak neodpovídají našim usedlým představám. Ostatní česká média náš zdroj ignorují. Bohužel pro ně.

Zadruhé je vyhlášena kniha roku 2016 podle Literárních novin. Stal se jí soubor esejů Iva Pondělíčka Labyrinty duše & Bída psychologie. List nabízí zevrubné interview s autorem o nemoci moderní doby, jíž je hysterie, o užitečnosti milosrdné lži a o nemilosrdných lžích politiků a o tom, jak se žilo na oddělení popálenin, kde denně umírali lidé.

Zatřetí redakce zahajuje celoroční velkou polemiku o tom, co je český národní zájem. Výchozí text napsal poradce ministra zahraničí Petr Drulák, shrnul historii dosavadních debat na toto téma a poukázal na ošidnost pojmu národní zájem i na to, jak se praktická denní politika musí odvážit porušovat ideologická schémata a urputnost zásad.

Jako ve správné ikebaně se kolem dominant rozvíjejí další půvaby, například nová podoba přílohy Biblio nebo oslava 90 let existence novin s názvem Literární, opravdu vyšly poprvé roku 1927. Jako nekonečný filmový pás před čtenářem běží i anketa na téma Co vás letos zaujalo v české kultuře, přičemž množství odpovědí nutí redakci pokračovat i v následujícím vydání.

A jen tak na závěr je možné připomenout, s kým se setkáte v příloze Interview. Jsou to Tereza Brdečková, Jakub Bažant, Asadova poradkyně Busajna Šaaban a plzeňský biskup Tomáš Holub.   

Čtení vám vystačí až do nového roku. Ať je šťastný!

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB