Co najdete nového v Literárních novinách č. 12

 

Literarky c 12 2016Co vás letos zaujalo v české kultuře? Na tuto otázku odpovídá čtyřiadvacet osobností v první části ankety, jejíž pokračování je připraveno i do dalšího čísla tištěných Literárních novin. Zdaleka se tu nemluví jen o akcích spojených s výročím Karla IV. a dokonce ani o zážitcích spojených s hlavním městem.

 

 

Jihlavský festival dokumentárních filmů vnášel do veřejného prostoru nepříjemné otázky i vzpomínky. Svým způsobem k nim patří i otevřený účet ze vztahu českého publika ke Karlu Krylovi. Polská režisérka  Krystyna Krauzeová v rozhovoru vypráví, proč není její film o Karlovi tak dobrý, jak by mohl být, kdyby to dovolila jeho německá manželka. Problémy s dědictvím a autorskými právy jsou obecně záležitostí, o niž bude mediální svět zakopávat stále častěji.

Americký publicista Glenn  Greenwald se v analýze převzaté z The Intercept zamýšlí nad tím, proč si myslel, že prezidentské volby vyhraje Clintonová. Upřímně přiznává, že se stal obětí klamů, v nichž nás média nechávají bloudit každý den.  Nad otázkou, proč Trumpa nevolili jen machisté, ale i ženy, uvažuje také česká analytička Simona Weidnerová . Dochází ke konstatování, že normální pracující ženy generová problematika nezajímá.

Nový redaktor přílohy Biblio Petr Nagy představil zatím poslední várku knižních publikací spojených s letošním výročím Václava Havla a zaznamenal i mnoho dalších edičních počinů, o které je před Vánocemi vždy větší zájem. V krátkých rozhovorech upozornil na nové knihy Martina Reinera, Vratislava Maňáka i Anny Militz.

V příloze Interview přebírají Literární noviny rozhovor s Henrym Kissingerem z The Atlantic Magazine, kde se nestor americké diplomacie pokouší charakterizovat světovou politickou situaci po zvolení nového amerického prezidenta.  Neutěšené klima ukrajinské politiky pak přibližuje i převzaté interview s teoretikem informačních válek Grigorijem Počepcovem.

Literární noviny číslo 12 jsou na stáncích k dispozici od 24. listopadu. Jejich příští číslo vyjde ještě před Vánocemi  22. prosince.

 

Literární noviny si lze také zakoupit v těchto prodejnách ZDE

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Čtvrtek, 24 Listopad 2016 20:22 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB