Offline

U knihovny s Petrem Bílkem: o historii a svědectvích

U knihovny s Petrem Bílkem: o historii a svědectvích

Neděle, 13 Leden 2019 12:05 Petr Bílek

 

Tři vybrané knihy se tentokrát dotýkají historie. Francouzský publicista Anthony Sitruk se zabývá činem Jana Palacha. Knihu Josefa Pekaře O smyslu českých dějin bychom měli číst proto, abychom Palachův čin dokázali zařadit do kontextu Čechů, kteří vzdorovali nepřízni času. A Perecova prvotina Věci nás vrací do šedesátých let a k tomu, jak se tehdejší generace vyrovnávala sama se sebou.

Neumíte psát? Nepište!

Neumíte psát? Nepište!

Pátek, 11 Leden 2019 17:45 Petr Bílek

 

Trvalou součástí české veřejné debaty je už mnoho let fackovací procedura kolem formy a obsahu maturitních zkoušek. O názorech úřadujícího ministra školství Roberta Plagy v tomto směru server Novinky.cz napsal: „Ministr uvedl, že by byl pro omezení státních maturit jen na didaktické testy. V současnosti se píšou také slohy a dělají se ústní zkoušky. Na podzim šéf MŠMT zahájil o možných změnách debatu s odbornou veřejností. Návrh by chtěl mít hotov v dubnu.“

Od Bastily k Macronovi

Od Bastily k Macronovi

Sobota, 05 Leden 2019 07:30 Petr Bílek

 

Letošního čtrnáctého července uplyne 230 let od chvíle, kdy pařížský lid vyvětral v bastilském vězení. Markýz de Sade tam tak nestačil dopsat své úhlavní dílo Sto dvacet dnů Sodomy a „nahého jako červa“ ho přetáhli z tohoto vězení pro změnu do blázince v Charentonu.

Fejeton: Mezi

Pondělí, 31 Prosinec 2018 06:00 Roman Žižlavský

Čas mezi svátky je dost zvláštní. Nastalo takové podivné příměří mezi třeštěním dárkovým a petardovým. Nejsou to ani dny sváteční, ale ani ne úplně běžné pracovní. Vánoce zaplaťpámbu za námi. Nyní ještě nějak přežít Silvestra. Lidé, kteří podlehli davové psychóze a dny před tzv. Štědrým večerem trávili horečnatým pobíháním po obchodech s taškami a po bytech s hadrou a vařečkou, nervózně sledovali pohyb balíků po republice a vyčkávali, zda pošťák zazvoní, dvakrát, nyní o přestávce v poločase vydechují a nabírají síly na další z vrcholů roku. Totiž na jeho konec. Žaludky trápené stresem, cukrovím a smaženými jídly neměly čas pořádně vytrávit a již se chystá nový útok na tento u nás nejvíce namáhaný orgán.

Fejeton: Pravdu a nic než pravdu

Neděle, 30 Prosinec 2018 06:04 Petr Žantovský

Jeden politik svého času přišel s tímto bonmotem: „Neexistuje nezávislost. Je jen závislost, u níž nevíme, na čem."

Fejeton: Neznámá ze Seiny

Sobota, 29 Prosinec 2018 06:17 Jindřiška Ptáčková

Jako dítěti mi na počátku padesátých let připadalo, že takřka každá spořádaná domácnost má v kuchyni či v jiné místnosti cosi, co zavání kouzlem. Porcelánový portrét krásné spící dívky s jemným úsměvem v koutcích úst, nikoli nepodobným úsměvu Mony Lisy. Některá měla dokonce i růžová líčka. Podle místa instalace jsem se domýšlela, jak si kde artefaktu považují. Krom kuchyně mohl být v parádním pokoji, v ložnici, ale také v předsíni, dokonce i na WC.

Fejeton: Nálepkování

Pátek, 28 Prosinec 2018 12:00 Petr Žantovský

Jedním z průvodních jevů nesamostatného myšlení je tendence nálepkovat, dávat věcem, lidem či jevům jakási ustálená označení, kategorizovat je do škatulek, zjednodušovat si jejich pojmenování i chápání. To je typické pro mluvu politickou. Není dávno doba, jíž nás provázela ustálená rčení typu „třídní nepřítel" či „boj o zrno" případně „za mír".

Vánoce a střet kultur

Pondělí, 24 Prosinec 2018 06:06 Petr Bílek

 

Kulturní sirup se vylil na české Vánoce. Převržený barel s přesladkou tekutinou mají na svědomí média. Kdo jsou média? Dnes jsme média všichni. Všichni působíme. Jedni jsou za to dokonce placeni, že vytvářejí obsahy šířené institucionálně. Jiní se baví zadarmo ve změti elektronických nul a jedniček. A ti zbývající pilně pracují na tom, aby přenášeli svými hovory pyl, který posbírali bůhvíkde cestou. Těžko tu hledat viníky, když široko daleko se nenajde nikdo jiný než spolupachatelé.

strana 1 z 148

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB