Fejeton Martina Patřičného: Kniha naší duše


Březen skončil. Pro mě byl soukromě významný, ale to sem nepatří – jestlipak je stále ještě brán jako měsíc knihy? A slaven? Ten březen? (kvetou břízy?) Nějaká odpovědná místa by se k tomu možná měla vyjádřit. Ale jaká, komu odpovědná. A já bych raději lidi než místa. I neodpovědné. Lidi.

Ilustrační foto: Pixabay

 

Není to vlastně jedno, jaký a který a čí je měsíc, den či rok? Čas je náš výmysl stejně jako další abstrakce a názvy. Možná pulci či zajíčkové čas nemají.

Martin Patřičný: DotýkatAle kniha je kromě výmyslu i hmota. Můžete si ji půjčit, otvírat, listovat v ní, hladit, založit, potrhat a přivonět. Kniha naší duše je možná přehnané, ale přece jen – ve výběru knih jsem se s tímhle pojmem setkal.

Tak třeba – Ty neznáš Hlavu XXII? (to je název knihy J. Hellera, pozn. aut.). To si přečti, to je kniha naší rodiny, my si z ní citujeme jako z Cimrmanů…

V Americe prý mají v hotelech na nočním stolku bibli, erární, alespoň když S. Lewis psal Babbita (hlavní postava stejnojmenného románu, pozn. aut.), tak tomu tak bylo.

Pan Tafel, překladatel, říká o knize Stopka a spol. R. Kiplinga – posvátná kniha mládí. (Ano, Kipling je ten, co napsal Mauglího a Písně mužů – za starých časů-nebudu už psát znovu pozn. aut. – všechno v závorce jsou moje poznámky, ano?)

No, tak jaká je, prosím pěkně, kniha vaší duše? Nebo jinak – kniha, na kterou jste narazili někdy v mladém věku, potkala se s vaším rozpoložením, líbila se a pak jste se k ní několikrát vraceli. Máte ji doma a víte, co v ní je. Pamatujete si krásně napsaná krásná místa. Můj příští fejeton bude o krásných místech, kde jsem žil a jedno z nejkrásnějších je krajina mojí knihovny… A co ta vaše?

Tak – a teď se mi do toho psaní vloudila moje milá a říká mi, že mám jít první s kůží na trh! Tím myslí, že abych jako já přímo začal a řekl: tohle je moje nejkrásnější kniha, autor, příběh.

Řekl jsem, že si to rozmyslím. Ale než to udělám, a to se musí udělat dobře, zodpovědně(!), můžete to zkusit zatial vy. No, nebojte se, zkuste to. Jaká je? Vaše kniha?

Pište na adresu Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript .

Autor je výtvarník a spisovatel.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

plakat

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB