Mimochodník

Fejeton Martina Patřičného: Jeden den

Fejeton Martina Patřičného: Jeden den

Neděle, 21 Duben 2019 09:09 Martin Patřičný

Dobré ráno! Zamračeno, ale třeba z toho bude pršet! Šel jsem dolů, udělal si snídani, přiložil polena, dal nažrat kočkám. Nadechl jsem se jara. Pak jsem složil díkuvzdání své Bohyni za zdraví, víru, ochranu a spoustu dalších darů.

Fejeton Rudolfa Křesťana: Nové kritérium

Neděle, 14 Duben 2019 10:24 Rudolf Křesťan

„Nikdy bych nechtěla uvíznout ve výtahu s Karolínou Plíškovou,“ prohlásila v jednom interview Andrea Petkovicová, německá profesionální tenistka srbského původu. 

Fejeton Martina Patřičného: Krajina všech krajin

Sobota, 13 Duben 2019 08:00 Martin Patřičný

Tenhle fejeton, poznámku, jsem vám minule slíbil. Takže – pamatuju starou Prahu, hodně šedou, opadané omítky, lešení sto let staré. Plošně se to dnes zavrhuje. Ale jak už jsem napsal druhdy: „Navzdory normalizačnímu příkrovu jsem tady (Praha 9, Vysočany) zažil snad nejvíc hádek o smyslu života, o povaze umění, večerů poesie, debat o knihách – kde to sakra je? Zmizelo to jak pochcané rohy a sliny a nápisy křídou pod novými omítkami a sklem.“

Fejeton Martina Patřičného: Kniha naší duše

Neděle, 07 Duben 2019 14:21 Martin Patřičný

Březen skončil. Pro mě byl soukromě významný, ale to sem nepatří – jestlipak je stále ještě brán jako měsíc knihy? A slaven? Ten březen? (kvetou břízy?) Nějaká odpovědná místa by se k tomu možná měla vyjádřit. Ale jaká, komu odpovědná. A já bych raději lidi než místa. I neodpovědné. Lidi.

Fejeton o veřejných záchodcích a mateřské lásce

Sobota, 06 Duben 2019 08:34 Miroslav Michálek

Už před sto lety pan učitel Obrátil obrátil dveře stovek záchodků sem a tam, aby z nich do svých Kryptadií opsal ty nejhodnotnější nápisy. Takže můj dnešní text o veřejných záchodcích žádný skandál nevyvolá, ačkoliv…

Fejeton Rudolfa Křesťana: Tak trochu obráceně

Sobota, 23 Únor 2019 10:14 Rudolf Křesťan

Mateřské znamínko mám po otci, uvedl jsem v roce 1969 ve své první knížce Kos a kosínus. Ilustroval ji Vladimír Renčín. Pocházel ze smíšeného manželství a jeho mateřštinou (vzato doslovně od matky) byla němčina – tedy po mamince, milé paní, kterou jsem měl možnost poznat. 

Fejeton Rudolfa Křesťana: Co může kůže

Sobota, 26 Leden 2019 15:40 Rudolf Křesťan

Nedávno publikovaná lékařská studie se pokusila prognosticky vyjevit, které složky či funkce našeho těla jednou v budoucnu pominou a dají nám vale. 

Věřte – nevěřte

Sobota, 15 Prosinec 2018 06:03 Rudolf Křesťan

 Nedávno se mi dostal do rukou anketní dotazník, v němž kromě otázek z rozličných oblastí byla i tato: „Jste věřící?"

Guru

Neděle, 18 Listopad 2018 06:03 Rudolf Křesťan

Následující fejeton se vztahuje k nedávnému 100. výročí narození Miroslava Horníčka (10. listopadu). Text je osobní vzpomínkou na legendárního klauna a vznikl jako jeden z příspěvků do mozaiky v chystané publikaci editora Petra Jamníka. Kniha s názvem „Miroslav Horníček očima přátel, očima sběratele“ vyjde do konce letoška.

strana 1 z 12

Zaujalo vás

plakat

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB