Mimochodník

Fejeton Rudolfa Křesťana: Ve jménu přejmenování

Fejeton Rudolfa Křesťana: Ve jménu přejmenování

Sobota, 15 Červen 2019 20:38 Rudolf Křesťan

Existují různé mezinárodní soutěže, žebříčky i statistiky, ale zatím jsem neslyšel o srovnání, ve které zemi se nejčastěji přejmenovávají ulice. A taky náměstí a školy a nádraží a hotely a někdy i hudební skupiny… Myslím, že bychom v takové hitparádě obstáli na některém z předních míst. Modelově připomínám proměnu názvů jedné pražské ulice.

Fejeton Martina Patřičného: Převozník

Sobota, 15 Červen 2019 14:46 Martin Patřičný

Víte, kolik významů má slovo převozník? Byl na Sázavě přívoz je kniha od Jana Morávka, naposled myslím vyšla v roce 1988. To je zvláštní – všechny řeky až na Labe jsou v Čechách ženy – tedy alespoň podle jména (a jak krásná ta jména jsou – Úhlava, Radbuza, Mže…).

Litera a její túra mým životem aneb Zjevení podle Miroslava

Sobota, 08 Červen 2019 11:04 Miroslav Michálek

Nejvyšší čas, abych promluvil. Už jsem málem senior a pořád to odkládám. Musím všem prozradit, co mi bylo zjeveno, tedy pokud by to někdo nevěděl. A hlavně o něm musím vydat osobní svědectví. Však víte, o kom mluvím.

Fejeton Martina Patřičného o plakátu a obálce

Sobota, 01 Červen 2019 19:21 Martin Patřičný

Hana Hegerová někdy zpívala, jak lepič od cirkusu lepí plakát se dvěma slovy – Dnes naposled. Představuju si ten plakát: šapitó, manéž, koně nebo co všechno na něm původně bylo a přes to velkým písmem ta dvě slova. Cirkus zítra balí a lepič zamilovaný do krasojezdkyně se přesune s ním. Ti ostatní, co jsou zamilovaní taky, muži do akrobatek a ženy do krotitelů a kouzelníků, ti tu zůstanou a vrátí se zas ke svým „normálním“ životům.

Fejeton Martina Patřičného: O pokrývačství v české literatuře

Neděle, 26 Květen 2019 14:45 Martin Patřičný

Budete-li o jedné zvláštnosti naší literatury před rokem 1989 vyprávět ve Francii, Španělsku, Brexii aj. odměnou vám bude údiv, někdy až nevěřícný. Představte si – jeden autor napsal knihu a jiný ho či ji „přikryl“. To znamená, že vyšla pod jeho jménem. A taky mu byl vyplacen honorář, o nějž se pak oba nějak rozdělili.

Fejeton o psaní a práci

Sobota, 25 Květen 2019 16:28 Ivo Fencl

Je psaní práce? Ano. A špatné psaní? „Když vám zaplatí,“ řekl mi spisovatel. Tolik anekdota.

Fejeton o cestě za sochou

Sobota, 11 Květen 2019 12:04 Martin Patřičný

 Vypravil jsem se na zahájení výstavy soch Oty Janečka. Bastion, (restaurant) Praha 2, Horská. Jel jsem autem, tramvají a šel pěšky. Není marné překonávat mírné překážky na cestě k umění. Na mě za Ostrčilovým náměstím čekala cesta parkem a potom řada schodů z kamenů. 

Fejeton o velkých nocích a buřtech

Středa, 01 Květen 2019 08:13 Roman Žižlavský

O Velikonocích jsme si udělali oheň. U Berounky. A pro bývalého vegetariána není skoro větší dobroty než špekáčky opečené právě na něm. Nejde zdaleka jen o chuť, ale i o romantizované vzpomínky na mladší já i jakési archetypální rozvzpomínání na časy, kdy lidstvo nemělo mobily, ale luky a oštěpy.

Fejeton Miroslava Michálka: Století osmiček a horizont událostí

Neděle, 28 Duben 2019 09:49 Miroslav Michálek

Také se vám líbí těch pět význačných roků s osmičkou na konci v naší novodobé historii? Jednou se to záhadné letopočtování sice o rok opozdilo, ale tím pádem by nová série propojených převratných roků mohla začít právě letošní devítkou!

strana 1 z 13

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB