Recenze: Autor vzpomíná na léčku a píše román Past 

ILO OIT Ženeva ilustraceV nakladatelství Akropolis vychází životopisný románu Jana Vítka Past. Autor se v něm vrací k motivům svého předchozího románu Oblázek v peřejích. A to podstatně přepracovaném a v jiném úhlu pohledu. (vlevo vlajka ILO - Mezinárodní organizace práce v Ženevě, kde se část příběhu odehrála)

 

 

Ukázku z knihy čtěte ZDE

 

 

To ilustruje ústup od někdejšího poetického názvem k daleko drsnějšímu a přiléhavějšímu Past. Jan Vítek jím dává najevo, že jeho život nebyl zrovna poklidný, daleko více dobrodružný. Anglický překlad prvního románu A Pebble in the Torrent uveřejnilo nakladatelství New Generation Publishing v Londýně v roce 2013.

 

Autor musel román naprosto zásadně rozvinout ze zcela objektivních důvodů. V roce 2015 objevil dokument, který svědčí o tom, že na hlavní postavy tohoto skutečného příběhu byla nastražena léčka.

 

Jan Vítek je zkušeným novinářem a romanopiscem, Dříve narození si mohou vzpomenout například na román Říci ne, který vyšel v šedesátých letech minulého století v nakladatelství Naše vojsko. I nyní publikuje v našich médiích, zvláště elektronických (spolupracuje rovněž s redakcí Literárních novin).

 

Autor by rád získal své nové čtenáře těmito svými slovy: "Přečtěte si první stránku. Pak zalistujte namátkou v knize, tu a tam proběhněte očima pár odstavců a okuste, jak se vám bude líbit napínavý příběh o ztracených nadějích , přátelství, morální statečnosti, hlídacích psech s gumovými zuby, osudové lásce, lhářském pokeru a zlaté kleci.

 

Ale nečtěte poslední dvě stránky, kde je rozuzlení politické a špionážní zápletky. Stejně by vám k němu chyběl klíč. Je uschován uvnitř tohoto příběhu člověka s nevšedním osudem. Raději se podívejte na úryvek na zadní straně."

 

Autorův život začal ještě za první republiky v jihočeské Kremži. Chtěl se věnovat divadlu. Ale kariéru mu v padesátých letech zkomplikovalo otcovo zatčení. Našel však svou životní lásku. Měl štěstí, že se ve vojenské základní službě seznámil s majorem a později generálplukovníkem Václavem Prchlíkem; ten ho nejen přivedl k novinařině, ale zásadně ovlivnil jeho život.

 

Jan Vítek pro dobrou znalost jazyků pracoval v mezinárodní komisi na 38. rovnoběžce v korejském Panmundžonu. Poté zastupoval naši republiku v Mezinárodní organizaci práce (ILO) v Ženevě. Zlomem byl pro něho 21. srpen 1968, kdy se rozhodl emigrovat. A toto období je prozaickým vrcholem jeho románu. Nyní již dlouhá léta žije v Ženevě.

 

 

Jan Vítek Past

Nakladatelství Akropolis 2018, 222 stran.

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Pátek, 03 Listopad 2017 12:58 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB