Recenze: Život se stromy


 

Strom v horách BukovinaNakladatelství Dokořán vydalo knihu kolektivu autorů (Hrušková, Větvička,Pokorný, Úradníček a další), kteří se spojili, aby lidem napsali něco o stromech.

 

 

 

A představte si -  psali knihu právě těm lidem, co to potřebují. Těm, kteří jsou zahlušováni blbostmi a překvápky a módními trendy - jen aby probůh! Snad nějakou náhodou nezačali přemýšlet.

Jména autorů knihy jsou důvěryhodná, zabývají se svým oborem značný kus života a svůj příspěvek nepodmínili nárokem na odměnu. A svědčí -  píšou o tom, co má smysl. O tajemství přírody, o vodě kterou na téhle planetě máme, o stromech, bez kterých nemůžeme žít... i o tom, co by snad šlo ještě napravit.

Co nakladatelství udělá s touhle knihou, aby se dostala k těm, kteří ji nutně potřebují, ale ještě o tom neví?

Možná se domnívají, nakladatelští, že už jen vydáním splnili svůj úkol. Dobře, pochopitelně jim patří dík. Těžko mohou na dnešním trhu s knihami spustit drahou kampaň, to by je položilo.

Takže - co kdo udělá?

Každý autor z kolektivu využije své možnosti a schopnosti a to jistě pomůže. Pomůže pochopit, že kniha vypráví o skutečnosti, o tom, co opravdu je, existuje, můžete si na to sáhnout!

Ale kniha o tom jen vypráví, „napít“ se už musí každý sám. I kdybyste si knihu provrtali v rohu a nosili ji na krku jako talisman, nenahradí vám ráno v lese, nenahradí vám pocit čeření, když do dlaně naberete vodu z potoka.

Někteří z nás lidí mají přibližnou představu o tom, co by bylo možné dělat dobrého a někdo i v jakém pořadí, co teď, co potom...Především zřejmě zastavit idiotství trvalého růstu materiálního a nahradit jej růstem duchovním, růstem vzdělání. Vždyť - kolik lidí dokáže prožít opravdu radost z hudby, poezie? Kolik- např. v Evropě? No? Myslíte tak půl procenta? Když nevíte, že něco je, nepotřebujete to.

Shodli bychom se- my, co spolu mluvíme - na pořadí změn, kdyby to šlo? Co je důležitější?

Občas se podaří dotahovat dobré úmysly (bohužel někdy až moc!) Takže konečně snad všichni alespoň vědí, že kouření škodí. Konečně je zakázána propagace tabáku.

Zároveň je ale v hlavních vysílacích časech propagován alkohol a spousta zlozvyků vedoucích k obezitě. O neustálém přibývání zákonů ani slovo...

Občas se - vole, vole, povede učinit i nějakou hospodu lepší a vyčistit její kuchyni. Zaplaťpánbůh! Nicméně -  je sajrajt za veřejnou lednicí nebezpečnější pro životní prostředí, než třeba stromykonglomerát hal, který se staví u Kralup (Úžice)? O nebezpečí tohohle "halového mistrovství" se právě na stránkách knihy „Život se stromy“ lze něco dozvědět.

Kniha je tady a teď. O stromech a lidech. O radosti, kterou budeme mít, pokud budeme mít stromy.

Zajímá to někoho? Pořád o tom každému říkám a teď si myslím tolik - zkuste to zas někomu říkat vy! Než nás všechny nabere poslední převozník.

 

Marie Hrušková, Václav Větvička a kolektiv autorů

Život se stromy               

Nakladatelství Dokořán

ISBN: 9788073638528

Rok vydání: 2017

 

O autorech

Hrušková Marie

Marie Hrušková je absolventka Filozofické fakulty Univerzity Karlovy a středoškolská učitelka. Z pouhého zájmu o památné stromy se postupem času a studia stala její další profese, od roku 1995 soustavně píše a vydává knížky o památných stromech, o vztazích lidí ke stromům atd. (zpočátku s Jaroslavem Turkem, například Památné stromy I, II, Podivuhodné stromy, Kult stromů, Příběhy památných stromů). Přednáší o stromech, organizuje výstavy stromů, autorsky se podílela na seriálu České televize Paměť stromů.  

Větvička Václav

Václav Větvička absolvoval Přírodovědeckou fakulty Univerzity Karlovy. Od roku 1963 do roku 1992 pracoval v Botanickém ústavu ČSAV v Průhonicích jako dendrolog, v letech 1992 až 2007 byl ředitelem Botanické zahrady UK v Praze, od roku 2007 pracuje jako vedoucí správy parku v zámku Štiřín. Je znám i jako publicista a moderátor v rozhlase a televizi, je autorem několika desítek knižních publikací a stovek příspěvků v periodickém tisku. V roce 2004 dostal za popularizaci vědy medaili Vojtěcha Náprstka, kterou uděluje Akademie věd České republiky.   

  

Ukázka z knihy:

 

Světový, vesmírný strom

Představa stromu držícího na sobě celý tehdejším lidem známý svět, stromu světového, který je sloupem Země či středem planety, anebo dokonce stromu vesmírného, jenž drží celý vesmír i s hvězdnou oblohou a po jehož kmenu by bylo možné se dostat nahoru k bohům i dolů do podsvětí, byla obdobná u různých skupin národů.

Tyto stromy byly v různých částech světa odlišné: jejich druhy závisely na tom, jaký strom v daném místě rostl nejčastěji nebo byl nejužitečnější. Ostatní rysy pak měly tyto stromy shodné, ať byly z míst, která se dnes nazývají Japonsko, Skandinávie, Irák nebo Palestina: byly to stromy výjimečného vzhledu, mohutného vzrůstu a hlavně dlouhověké – skoro „věčné“ ve srovnání s nedlouhými životy lidí.

Jak mimořádný byl takový vesmírný strom a jak na něm bylo všechno uspořádáno, si můžeme představit podle mytického severského jasanu Yggdrasilu. Sdružuje v sobě vlastně celou soustavu představ; je na něm zobrazeno mnoho symbolických zvířecích hrdinů, často s lidskými vlastnostmi, i různých bohů. Jsou v něm skryta i různá podobenství.

Tento mocný strom měl tři kořeny: jeden sahal do světa zemřelých – do podsvětí, druhý dosahoval do středního světa – tedy do Země, sídla lidí, a třetí rostl vzhůru, až do sídla bohů. O kořeny se staraly tři sudičky Norny. Byly to sestry, bohyně minulosti, přítomnosti a budoucnosti. Měly za úkol příst a přistřihovat vlákna života a zalévat kořeny stromu z pramenu života. V mohutné koruně, která zastře-šovala celý svět, žili bozi, na vrcholu stromu sídlil v podobě orla nejvyšší severský bůh Odin.

 

 

Autor recenze je spisovatel a výtvarník zabývající se zpracováním dřeva.

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB
MKP