Tajně kočičí spisovatel Martin Petiška


Petiška přebalVšestranný Martin Petiška (*1951), jehož doslovu ke své knize Styky s Jorikou (2. vydání 2016) si vážím a mezi skoro stem jímž zplozených titulů narazíme i na Osudy dobrého Švejka po druhé světové válce (1992) anebo svazky příběhů Sherlocka Holmese (1997 a 2004), vychrlil v dosavadních letech nového milénia pod pseudonymem Eduard Martin dvaadvacet víc i méně provázaných knížek.

 

 

Vyjmenovat jejich tituly se dnes asi nepodaří ani jemu, nicméně zkusme to: Andělské vteřiny (2005), Kniha radosti (2007), Andělé nás neopouštějí (2008), Andělské dopisy (2010), Schody do ráje (2010), Andělské cesty k nesmrtelnosti (2011), Ježíšek pro mě (2011), Babičky a andělé (2011), Andělská škola lásky (2012), Je tu přece Ježíšek (2012), Kniha štěstí (2013), Andělské úsměvy (2013), Kočičí příběhy (2013), Tajný život psů (2014), Andělský kurz první pomoci (2014), Babičky jsou nejmoudřejší (2014), Srdečné pozdravy z Betléma (2015), Babičko, máme tě rádi (2016), Haló, je tam Bůh? (2016), Tajný život koček (2016), Andělské cesty ke zdraví (2016), Deník anděla strážného (2017).

To, že tento seriál bude pokračovat, je pravděpodobné, konstatujme ale, že autor tím zatím shrnul takřka tisícovku svých krátkých próz; a v případech svazků Andělské cesty ke zdraví a Tajný život koček (navazujícího na tři roky starý Tajný život psů) přitom došlo na úkrok z ranku Karmelitánského nakladatelství do náruče domů Nová vlna a Baset, přičemž Tajný život koček se dokonce řadí do literární fantastiky, takže právem figuruje i v bibliografii připravované pro měsíčník XB1 „Wojtou“ Běhounkem.

Tato kniha, pravda, však sestává více z próz realistických a není to s podivem. Ani jim se totiž už dnes Zdeněk Rampas v Nové vlně nevyhýbá a ostatně roku 2015 vydalo tohle (původně ryze scifoidní) nakladatelství i Uličného překlad Shakespearových Sonetů. - Tajný život koček ovšem disponuje jiným druhem poetiky než třeba tyto verše (s odvahou na obálce navíc připisované Edwardu de Vere) a bude ji možná nejlépe přiblížit krátkou ukázkou. Ještě předtím však vzpomeňme, že je „PhDr. Martin Petiška“ dnes už mimo jiné nositelem medaile Franze Kafky, ceny Tomáše Bati, prestižního mezinárodního vyznamenání Paul Harris Fellows, ceny za nejlepší detektivní povídku roku (udělovanou AIEP), ceny Společnosti Sherlocka Holmese, ceny Společnosti Agathy Christie, ceny Jakuba Arbese, význačného mezinárodního ocenění Europragensis Ars a taky medaile Marie Terezie, již osobně převzal z dlaní Otty Habsburského.

Martin Petiška jako Eduard Martin: Tajný život koček

Ilustroval Eduard Petiška. Nová vlna + Baset. Kniha je věnována

Dagmar a Ivanu Havlovým s díky za inspiraci a „zejména kocouru Timofejovi, kočce Máše a kocourovi Zarahustrovi“. Odpovědný redaktor Zdeněk Rampas 178 stran. ISBN 978-80-7340-164-1 (Baset) a 978-80-85845-58-7 (Nová vlna)

 

Ukázka

Často rozdám dětem papíry a pastelky. Ať si malují. Oddychnu si. Jenže i když moje děti rády malují, každou chvíli za mnou přiběhnou a dožadují se, abych jim řekla, co by měly namalovat. Protože je nenapadne, co ještě nenamalovaly. Mají pocit, že namalovaly všechno, co namalovat jde... Přemýšlím... „Tak namalujte naši rodinu.“

„Naši rodinu?“

Říkají to udiveně.

„Namalujte naši rodinu, jako bychom byli kočky.“

Děti mají báječnou vlastnost: pochopí často ihned i to, co by dospělí považovali za hloupost. Co by se muselo dlouho vysvětlovat... Vzaly si pastelky. A s radostným křikem odběhly do svého pokoje. Bylo ticho... Lahodné ticho. Ticho, jaké znají matky, když děti usnou. Nebo se zaberou do tiché hry.

Moje děti, bohužel, nemají ve zvyku považovat tiché hry za zábavné. Naopak: čím je hra hlučnější, tím ji považují za lepší.

Za chvíli přiběhly. Ukazovaly mi obrázky. Byla tam velká kočka, kocour a malé koťátko, co se k nim tulí. A vedle byly ještě kočky, o kterých prohlašovaly, že to jsou dědečkové a babičky. A ty kočky měly obličeje, jaké děti malují sluníčkům. Velmi sluníčkové. Velmi usměvavé. Konečně ani já a manžel, obklopeni tulícími se koťátky, jsme nedopadli špatně. I my, dvě velké kočky, jsme měli na obrázku sluníčkové obličeje. A mě napadlo –

Není tohle vlastně – Kočičí test?

Pokud se někdo ptá dětí, jaká je jejich rodina, pokud s nimi dělá Rorschachův test a jiné testy, o kterých mám pochybnosti –

Potom to nemusí vypovídat jako test, který jsem vymyslela –

Vymyslela náhodou.

Když jsem si chtěla odpočinout od radostného povykování...

*

Poradila jsem tenhle test několika kamarádkám. Zrozpačitěly. Když jsem se jich po čase ptala, jestli udělaly s dětmi kočičí test, řekly, že ne. Ještě ne. Ještě?

Jak jsem je poslouchala, napadlo mě: ony si kočičí test neudělají nikdy. Budou se bát –

Ten papírek s kočkami by mohl být... Ano, mohl by být zrcadlem. Zrcadlem jejich rodiny.

Někdy může být zrcadlo tím, čeho se člověk nejvíce bojí...

I kdyby to bylo –

I kdyby to bylo kočičí zrcadlo...

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB