Suchý a Hvížďala potřetí


Legenda Suchý přebal„Úspěch je hrozné neštěstí, je to horší, než když vám vyhoří dům. Sláva stravuje domov duše.“
Spisovatel Malcolm Lowry (citovaný v jedné Hvížďalově otázce Jiřímu Suchému v knize Legenda Suchý)

 

 


Po knižním rozhovoru Karla Hvížďaly s Jiřím Suchým Povídání (1991) a po jeho pokračování Divadlo stále miluju (2011) – vydaném v knize Fenomém Jiří Suchý (v níž je reeditován i rozhovor předchozí) – došlo loni taktéž na třetí, a to pozoruhodně pronikavé interview Legenda Suchý, kde zkušený zpovědník nachází až překvapivé množství dostatečně ještě neprobraných témat.
Ptá se tak – mimo jiné – na výhody a nevýhody stáří, na Suchého první ženu Bělu (+1986), na jeho vztah s otcem, na jeho vztahy k penězům a slávě, na obecný pokles zájmu o divadlo, na potenciální i nepotenciální Suchého sebestřednost, na úplné začátky Semaforu i na jeho režiséry, kteří se v tomto divadle podepsali, a jejich kvality i nekvality.
Na různá podlá udání a na různé zákazy, na StB a i na lavírování, jemuž se ani Jiří Suchý za normalizace úplně vyhnout nedokázal. – Dále pak se ptá na další tvůrčí skupiny v Semaforu, z nichž jednu založila svého času dokonce i Naďa Urbánková, na různé ministry kultury, avšak také na ministry z jiných oblastí, pokud je Suchý potkal, a na někdejšího šéfa SSM Juraje Varholíka i na setkání s Miloušem Jakešem.
A na někdejší (svého času neojedinělá) vystupování Suchého souboru v Západním Berlíně, na mnohé naše prezidenty – a jejich vztahy se Semaforem – i...
I na (naprostou) současnost divadla včetně tzv. skalních diváků a fanoušků, ale třeba i gáží herců.
Velice podrobně se posléze Hvížďala dotazuje i na veškeré Suchého filmy (není jich málo), ale i na jeho přístup k psaní písňových textů a básní (což ovšem už takové novum není). A rovněž na to se zkušený interviewer přeptá, jak dobrý je Suchý herec anebo grafik, tedy pokud by to směl sám vyhodnotit, a jaký asi je režisér anebo skladatel – a jaký manažer a jaký organizátor a... Ptá se více i na známou Suchého tendenci sbírat nebo na jistou jeho nechuť bezdůvodně cestovat i na jeho dovolené (a například také ty strávené s druhou ženou Markétou).
Nu, a ptá se i na Suchého potomky a dosti nového překvapivě zvíme i o Jitce Molavcové.
***
Dalšími texty v této knize, která je doplněna značným množstvím fotografií, přispěli (právě zmíněná) Jitka Molavcová a taky Zdeněk Svěrák a hudebník Michal Pavlíček.
Dík Petru Fischerovi ji navíc uzavírá krátká esej No a? – noaismus coby poznaná nutnost a dík Lukáši Bernému ji doplňují Výběrové (avšak rozsáhlé) přehledy tvorby Jiřího Suchého a Jitky Molavcové, zahrnující jak úctyhodné soupisy divadelních her (i včetně kabaretů a pásem), tak stejně obdivuhodné diskografie, bibliografie a filmografie obou tvůrců.
Kniha nepostrádá rejstřík.
Karel Hvížďala: Legenda Suchý. Rozhovor s Jiřím Suchým. Vydalo nakladatelství Galén. Praha 2016. 184 stran. ISBN 978-80-7492-274-9

 

Ukázka:


A co bys dělal potom, kdybys zavřel divadlo?
Začal bych psát. Celej život si střádám meteriály, které bych chtěl zpracovat. Když mám čas si text vysedět, bývám někdy i vtipnej. Pokud tuhle schopnost neztratím, tak bych psal. To by mě děsně bavilo. Teď jednu takovou knížku dokončuju a bude se jmenovat Klaun si povídá s Bohem.
S vážným tématem si pohrávám jako s neviditelným míčkem svých představ, jak se říkalo o Voskovci a Werichovi. Dokonce asi dvakrát jsem se rozesmál nad napsanou větou. Což říkám ke svý hanbě, protože kdyby mě někdo při tom viděl, byla by to vostuda.

Čtěte delší ukázku z knihy, kterou Jiří Suchý poskytl Literárním novinám: „Legenda Jiří Suchý“

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Pondělí, 06 Únor 2017 13:01 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB