Recenze

Tomáš Sedláček: Druhá derivace touhy

Tomáš Sedláček: Druhá derivace touhy

Sobota, 15 Prosinec 2018 09:17 Jana Heřmánková

 

Druhá derivace touhy. Tak se jmenuje první kniha z trilogie úvah, s nimiž se na českou knižní scénu vrací makroekonomický stratég ČSOB Tomáš Sedláček. Titul vydaný nakladatelstvím 65. pole vychází s podtitulem Člověk duše - vnější, Úvahy nad (ne)končícími otázkami. V pondělí 10. prosince jej na pražské lodi Pivovar autor pokřtil ve společnosti filosofa a sociologa Václava Bělohradského, a ředitele Knihovny Václava Havla Michaela Žantovského.

Žantovský Petr: Média a politika v digitálním světě

Žantovský Petr: Média a politika v digitálním světě

Čtvrtek, 13 Prosinec 2018 06:07 Zdeněk Zbořil

 

Petra Žantovského jako novináře a politického komentátora není třeba představovat. Dokonce ani jako vysokoškolského učitele, který se soustavně zabývá problémy médií a masové komunikace a zprostředkovává seznamování české odborné i laické veřejnosti s aktuální odbornou literaturou svého oboru. Většinou tyto doporučené texty doprovází odkazy na historické události moderní doby a na tituly z oboru politické filosofie evropské nebo americké provenience. Ani to v době současné rozsáhlé nadprodukce prací nejrůznější povahy zasvěcených atraktivní „mediální problematice“ není příliš obvyklé.

Lubomír Man: Sportem do literatury

Lubomír Man: Sportem do literatury

Úterý, 11 Prosinec 2018 06:08 Mirko Raduševič

Je to náhoda. Nejela dlouho tramvaj a ze stanice metra Vltavská je to stejně jen kousek na Strossmayerovo náměstí. V metru jsem si pročítal knížku pro mládež určenou k recenzi „Sen na dosah“ od Lubomíra Mana. Dnes je tento autor spíše známý svými politickými komentáři.

Trauma střední Evropy v díle Zsuzsy Bánk

Trauma střední Evropy v díle Zsuzsy Bánk

Pátek, 07 Prosinec 2018 05:41 Sylva Opršálová

Německou literární scénu obohacují díla autorů, kteří pocházejí ze zemí východního bloku rozdělené střední Evropy. Tato literatura se zařazuje se mezi tzv. migrantenliteratur. Odlišná tematika jejich tvorby vyplývá z jiného kulturního, sociálního i politického prostředí, silně ovlivněného historickými událostmi, které zasáhly v průběhu dějin zemi jejich původu. (vlevo spisovatelka Zsuzsa Bánk)

Od zločinnosti k inteligentnímu humoru

Od zločinnosti k inteligentnímu humoru

Středa, 05 Prosinec 2018 05:56 Kristýna Žáková

Evžen Boček (*1966), kastelán zámku Milotice, se už dříve představil jako jeden z nejlepších současných českých autorů humoristické prózy. Když v nakladatelství Druhé město vyšel první díl jeho série Poslední aristokratka (2012), vynesl mu Cenu Miroslava Švandrlíka za nejlepší humoristickou knihu roku. Letos v polovině října vyšel už čtvrtý díl čtenářsky úspěšného seriálu „o poslední aristokratce“ s názvem Aristokratka a vlna zločinnosti na zámku Kostka.

Al Kajda … a co to znamená být moderní

Al Kajda … a co to znamená být moderní

Pondělí, 03 Prosinec 2018 05:59 Petr Žantovský

 

John Gray, letošní sedmdesátník, byl profesorem moderního evropského myšlení na London School of Economics. Týdeník New Statesman jej nazval velmi přesně „filozofem pesimismu“.

Vlastimil Vondruška: Epištoly o elitách a lidu

Vlastimil Vondruška: Epištoly o elitách a lidu

Pondělí, 26 Listopad 2018 08:44 Petr Žantovský

Vlastimila Vondrušku netřeba čtenářům dlouze představovat. Narodil se přesně deset let po konci druhé světové války, 9. května 1955, vystudoval historii, byl ředitelem historické části Národního muzea.

Šiktanc ubírající se po špičkách

Šiktanc ubírající se po špičkách

Neděle, 25 Listopad 2018 07:46 Adéla Rozbořilová

 

Letošní jubilant Karel Šiktanc (*1928) vydal téměř souběžně se svými devadesátými narozeninami novou básnickou sbírku s názvem Ubírati se (nakl. Karolinum). A už od prvních stran je jasné, že tato kniha není jen do počtu, ale svědčí naopak o básníkově neochvějné literární formě.   

Konrad Paul Liessmann: Univerzum věcí. K estetice každodennosti

Konrad Paul Liessmann: Univerzum věcí. K estetice každodennosti

Čtvrtek, 22 Listopad 2018 10:58 Petr Žantovský

Rakouský filozof Konrad Paul Liessmann proslul knihou Teorie nevzdělanosti s podtitulem Omyly společnosti vědění, která vyvolala lavinu diskusí v evropských zemích (už jsme ji v tomto cyklu také připomněli). Liesmann v ní mimo jiné tvrdil, že pojmy vědění a vzdělání hýbou lidmi stejně jako trhy, že jsou nejdůležitějším zdrojem Evropy, chudé na suroviny, a ten, kdo investuje do vzdělání a rozvíjí své vědění, investuje do budoucnosti.

strana 1 z 37

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB